„Znakomita książka. Dla zainteresowanych historią, ale i współczesnością. Dla wierzących i dla ateistów. Dla poszukiwaczy sensu życia, ale i dla tych, co chcą poczytać w podróży”, tak o książce Szymona J. Wróbla „Ojciec, czyli o Pieronku” napisał Jacek Fedorowicz.

 

Impulsem do jej powstania był film dokumentalny pod tym samym tytułem i zrealizowany przez tego samego autora. Szymon J. Wróbel od wielu lat zajmuje się kulturą i dziejami Żywiecczyzny, nic więc dziwnego, że sięgnął po biografię hierarchy, który z tego rejonu się wywodzi. Ale oprócz autobiograficznej opowieści bp. Pieronka w filmie słyszymy też głosy innych na jego temat, a ponadto poznajemy osobę i dzieło ojca księdza biskupa – Władysława, legionisty z okresu I wojny światowej, a w latach późniejszych działacza chłopskiego i samorządowego.

Książka rozwija wszystkie wspomniane wątki. W samej rozmowie z głównym bohaterem znaleźć można, jak pisze Jacek Fedorowicz, „anegdoty, zdumiewające ciekawostki, szczególiki z barwnej przeszłości Żywiecczyzny i ważnych wydarzeń w dziejach Kościoła katolickiego ostatniego ponad półwiecza, relacjonowanych przez świadka i uczestnika”. A do tego jest jeszcze „cały ciąg wywiadów”, bo na rozmowę o „niepokornym biskupie” zgodzili się „chętni i gadatliwi rozmówcy, m.in.: Monika Olejnik, Jerzy Owsiak, Jacek Żakowski, Marek Zając, Janusz Gajos, a także ksiądz Adam Boniecki oraz prezydent Aleksander Kwaśniewski”. W ten sposób otrzymujemy barwny i wielostronny obraz tej niezwykle ciekawej postaci.

Ksiądz biskup bardzo chętnie zaangażował się w promocję książki i planował udział w kolejnych spotkaniach. Wiadomość o jego śmierci była ogromnym zaskoczeniem; biskup od lat chorował na serce, ale po udanej operacji wszczepienia kolejnego rozrusznika czuł się dobrze.

 

Książkę „Ojciec, czyli o Pieronku” opublikowało Wydawnictwo MG. Można ją zamówić tutaj.