Tischner w TVP Kultura

Strona główna/Bez kategorii/Tischner w TVP Kultura

Tischner w TVP Kultura

Z okazji zbliżających się 80. urodzin ks. Tischnera TVP przypomni filmy dokumentalne poświęcone jego osobie. W czwartek 10 marca o godz. 22.10 zobaczymy film Ignacego Szczepańskiego "Tak się toczy moja myśl", a po północy, o godz. 1.25 – "Góral w sutannie", dokument Adama Kinaszewskiego.

Dzieło Ignacego Szczepańskiego to pierwsza próba filmowego zmierzenia się z Tischnerem. Przygotowany na początku lat 90. w związku z 60. urodzinami księdza, film zawiera nie tylko wypowiedzi jego licznych przyjaciół i współpracowników (m.in. Krzysztofa Michalskiego, Władysława Stróżewskiego czy Karola Tarnowskiego), ale też jego własne autokomentarze. Szczepański pokazuje Tischnera jako filozofa oraz ważną postać polskiego życia publicznego, ale też jako duszpasterza; w filmie znalazły się unikalne zdjęcia z procesji Bożego Ciała w Krakowie "na Miasteczku" (podczas której Tischner przez wiele lat głosił kazania) czy ze Mszy świętej pod Turbaczem.
Zupełnie inny, bardziej osobisty charakter ma dokument Adama Kinaszewskiego. Powstały tuż po śmierci ks. Tischnera, jest próbą odpowiedzi na pytanie, kim był autor „Etyki solidarności”, co go ukształtowało, czego zabraknie w polskiej rzeczywistości wraz z jego odejściem. Autor zebrał na gorąco relacje rodziny i przyjaciół, pokazał miejsca dla Tischnera ważne, sięgnął też do archiwaliów.

2011-03-10T10:40:00+00:00 10 marca 2011|Bez kategorii|