Taki tytuł nosi konferencja naukowa organizowana w dniach 16-17 listopada w Katowicach przez Stowarzyszenie Fenomenologiczne im. J. Patočki oraz Instytut Filozofii Uniwersytetu Śląskiego. To kolejne naukowe wydarzenie tej jesieni, którego bohaterem jest ks. Tischner.
Konferencja jest organizowana w związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą urodzin autora „Etyki solidarności”. Z inicjatywą jej zorganizowania wystąpiło działające od pięciu lat w Rzeszowie Stowarzyszenie Fenomenologiczne im. Jana Patočki. Stowarzyszenie nawiązuje do dziedzictwa wybitnego czeskiego fenomenologa, podejmując równocześnie refleksję nad całą filozofią nowożytną. V Spotkania Patočkowe poświęcone zostaną filozoficznemu dorobkowi ks. Tischnera.
Znamy już tematy zgłoszonych referatów, na stronie organizatorów brak jednak na razie szczegółowego programu. Powinien się pojawić w najbliższych dniach. W każdym razie swój udział w konferencji zapowiedzieli m.in. filozofowie Magdalena Środa, Józef Bańka, Marek Drwięga, Ludger Hadegorn, Witold Nowak i Marcin Rebes oraz dziennikarze Wojciech Bonowicz i Jacek Żakowski. Wśród tematów, które pojawią się na konferencji, znalazły się m.in.: „Tischner a ruch fenomenologiczny” (Dariusz Bęben), „Człowiek i wolność w filozofii Patočki i Tischnera” (Marek Drwięga), „Odkrywając sumienie z Józefem Tischnerem” (Adam A. Dura), „Od Kościoła Tischnera do sekularyzacji Taylora” (Agnieszka Karczmarek), „Czy współczucie może być podszyte wstrętem?” (Sabina Lewicka), „Etyka solidarności jako możliwość innej nowoczesności” (Bogusław Meiksner) oraz „Nadzieja jako forma duchowości” (Marian Palencar, Słowacja).