„Sprawy ludzkie. Józef Tischner w rozmowach z Eweliną Puczek” – taki tytuł nosi książka, która w związku z 20. rocznicą śmierci ks. Józefa Tischnera ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN.

 

Publikacja zawiera zapis wybranych odcinków cyklu „Rozmowy z ks. prof. Józefem Tischnerem” prowadzonego przez Ewelinę Puczek na antenie TVP Katowice w latach 1994–1997. Program cieszył się na Śląsku sporą popularnością i do dziś jest wspominany jako ważne telewizyjne wydarzenie.

„Przyjechałam do niego z zaproszeniem do »Persony« – programu autorytetów, osobistości i osobowości emitowanego przez ośrodek TVP  w Katowicach”, wspomina dziennikarka. „»Nie jestem ani personą, ani osobistością, no może osobowością, ale dla wielu kontrowersyjną, zdaje sobie pani chyba z tego sprawę?« – powiedział Tischner, bacznie, ale życzliwie na mnie spoglądając”. Jednorazowe zaproszenie dało początek cyklicznej audycji. „To ja miałam zadawać pytania, ale role szybko się odwróciły. Nie była to rozmowa, ale raczej spowiedź. Mąż protestant, w dniu ślubu nie dostałam rozgrzeszenia. Nie rzuca się pereł miedzy wieprze – zawyrokował ksiądz w Cieszynie. Mimo że córka przystąpiła do pierwszej komunii, była bierzmowana i uczęszczała do oazy, nie otrzymała  świadectwa religii, bo ksiądz katecheta powiedział, że ma ojca  heretyka”.

Tematy rozmów proponowała Ewelina Puczek, nie zdarzyło się nigdy, aby któryś został przez ks. Tischnera zakwestionowany. W ten sposób powstało 200 odcinków, traktujących o bardzo różnych tematach – od teologii i filozofii po bieżące problemy, jak konkordat, spór o powrót religii do szkół czy kształt konstytucji. Przez cztery lata Tischner regularnie jeździł do Katowic. Wiele jego refleksji z tamtego czasu, szczególnie tych dotyczących życia politycznego i współczesnego Kościoła,  jest zaskakująco aktualnych. Ważnym uzupełnieniem rozmów jest rozdział „Poza kamerą”, w którym autorka opowiada o kulisach swoich telewizyjnych spotkań z ks. Tischnerem.

 

Książkę można zamówić tutaj.