Autor „Rekolekcji paryskich” ma od niedawna w Paryżu miejsce, które nosi jego imię. Można tam zobaczyć m.in. jego portret pędzla Mariana Gromady.
W sobotę 16 czerwca 2018 r. nastąpiło uroczyste otwarcie Sali im. Księdza Józefa Tischnera w Międzynarodowym Domu Studenckim Jana Pawła II w Paryżu. Dom ten powołany został do istnienia w 1980 roku – najpierw jako niewielka placówka, Foyer Jean Paul II, przeznaczona dla studentów polskich. Jego prowadzenia podjęli się ojcowie pallotyni, którzy w tym okresie bardzo aktywnie działali w Paryżu, organizując spotkania dla Polonii, publikując książki w języku polskim i prowadząc regularne duszpasterstwo. Znaleziono dogodną lokalizację w XV Dzielnicy, blisko kolei miejskiej, tak żeby studenci mogli z łatwością dojeżdżać na zajęcia. Z czasem pomysł ewoluował; w 2000 powstał nowoczesny dom studencki – La Residence Internationale d’Etudiants, a kolejne rozbudowy sprawiły, że dziś można mówić o dużym ośrodku akademickim. Równocześnie przy znajdującej się na terenie ośrodka kaplicy (cennym zabytku architektury współczesnej) działa przez cały czas polonijne duszpasterstwo.
Częstym gościem polskich pallotynów pracujących w Paryżu był w latach 80. i 90. ubiegłego wieku ksiądz Józef Tischner. Owocem tych spotkań były m.in. wydane w pallotyńskiej oficynie książki ,,Polska jest Ojczyzną” oraz ,,Filozofia dramatu. Wprowadzenie”, a także – opublikowane już po śmierci ks. Tischnera przez Znak – ,,Rekolekcje paryskie”. Teraz o tych związkach przypominać będzie także Sala im. Księdza Józefa Tischnera. Inicjatorem tego upamiętnienia był prowadzący ośrodek ks. Marian Falenczyk, bliski przyjaciel ks. Tischnera. W sali zawisł portret ks. Tischnera pędzla Mariana Gromady, zatytułowany „W kierunku wolności”. W zorganizowanej 16 czerwca uroczystości udział wzięli Kazimierz Tischner i jego synowa Joanna, a także autor i ofiarodawca obrazu Marian Gromada z małżonką Teresą. Kazimierz Tischner wraz z Marianem Gromadą dokonali odsłonięcia obrazu. Były przemówienia, wspomnienia, żarty, ks. Falenczyk został obdarowany góralskim kapeluszem, a w części artystycznej wystąpiła wybitna wokalistka jazzowa Grażyna Auguścik (przyleciała z Chicago), której akompaniował pianista Andrzej Jagodziński.
Następnego dnia – w niedzielę – w ośrodku odbył się piknik parafialny, a goście mieli okazję zwiedzić Paryż, oprowadzani przez ks. Falenczyka. „Dobrze, że ks. Tischner jest pamiętany nad Sekwaną. Spotkania paryskie były dla niego ważnym doświadczeniem, do którego chętnie powracał myślami. Na obrazie Mariana Gromady autor >>Etyki solidarności<< wpatruje się w horyzont i zastanawia, co zrobiliśmy z naszą wolnością”, napisał w relacji z wydarzenia dla „Tygodnika Podhalańskiego” Kazimierz Tischner.
Na zdjęciu: Kazimierz Tischner wręcza ks. Marianowi Falenczykowi góralski kapelusz. Autorką zdjęcia jest Teresa Gromada.