Książka „To co najważniejsze” – zbiór artykułów ks. Józefa Tischnera przygotowany na jego 90. urodziny – znalazł się na pierwszym miejscu listy bestsellerów księgarni wysyłkowej Znaku.

 

Książka zajmuje też drugie miejsce na topce Empiku w kategorii „Religie i wyznania”. Wybór „21 tekstów na XXI wiek”, którego autorem jest Wojciech Bonowicz, to próba przeczytania Tischnera na nowo, pod kątem wyzwań, przed jakimi stajemy dzisiaj. Czy nasz świat tak mało się zmienił, że słowa Tischnera sprzed lat trzydziestu i więcej brzmią tak bardzo aktualnie? Pierwsze komentarze, jakie się pojawiają, podkreślają, że „To co najważniejsze” to książka wręcz „przerażająco aktualna”. Wywiady z autorem wyboru ukazały się m.in. na portalach Onet.pl i Wiara.pl oraz w „Polityce”, Wojciech Bonowicz był też gościem Radia dla Ciebie, „Trójki pod księżycem” czy „Poranku Siódma9”.

Na pytanie Onetu, jak Tischner skomentowałby podziały, jakie dziś dotykają polskie społeczeństwo, Wojciech Bonowicz odpowiedział m.in.: „Polska wspólnota jest dziś rzeczywiście bardzo poraniona. Gdybyśmy popatrzyli na nią od strony rozmaitych radykalizmów, to pewnie musielibyśmy powiedzieć, że tego nie da się skleić, nie ma takiej siły, nawet Tischner nie byłby w stanie nam pomóc. Ale można też popatrzeć inaczej. Wydaje się, że rośnie liczba ludzi, którzy są zmęczeni tą sytuacją. W gruncie rzeczy człowiek nie lubi być w permanentnym konflikcie. (…) I właśnie w tej naszej dobrej woli i skłonności do współpracy Tischner widziałby nadzieję i punkt wyjścia do zmiany.

Co zatem zrobić, żeby odwrócić ten proces rozdzierania wspólnoty? No na przykład nie odżywiać tych rozmaitych radykalizmów. Czy to przy urnie wyborczej, czy w mediach społecznościowych starać się odsiewać to, co radykalne, nienawistne, co przekracza granice, których nie powinno się przekraczać. Pilnować języka, najpierw swojego, tego, którym mówimy o innych. Pilnować, żeby miejsce pracy nie było miejscem eskalacji konfliktów. To bardzo ważny wątek »Etyki solidarności« Tischnera. Wspólnotę solidarności odróżnia od innych to, że ludzie mogą w niej ujawnić istniejące między nimi różnice i te różnice nie sprawią, że rzucą się sobie to gardeł. W Polsce w ostatnich latach wiele rzeczy złych powiedziano o demokracji. Ale demokracja to system, w którym uczymy się szanować siebie nawzajem, nawet jeśli lista rzeczy, które nas dzielą, jest długa. (…)

W »Etyce solidarności« jest zawarta szczególna wizja dialogu. Pojawia się tam nawet takie pojęcie: dialog solidarny. A więc dialog, w którym nie chodzi o wymianę słów, wymianę poglądów, ale o coś więcej. O co? Chyba o to, że kiedy przyjdzie kryzys – a teraz mamy kryzys – to niezależnie od istniejących różnic, będziemy mogli na siebie liczyć. To jest wielka wizja. Tischner wie, że to jedyna siła, jaka może uratować każde społeczeństwo. Solidarność, ofiarność – która płynie z wolności i wspaniałomyślności, wzniesienia się ponad to, co dzieli”.

 

Książkę ks. Józefa Tischnera „To co najważniejsze” – z atrakcyjnym rabatem – można zamówić tutaj.  A inne książki ks. Tischnera i o ks. Tischnerze są dostępne tutaj . Zachęcamy do lektury!!!