„Wiosna obywateli” to jedna z najciekawszych książek o wydarzeniach 1989 r. w Europie Środkowo-Wschodniej. Pisana na gorąco przez zachodniego dziennikarza, który dobrze znał ich kontekst, miał kontakty w środowiskach opozycyjnych, a po latach został wybitnym politologiem.

„Kopalnia Dymitrow w Bytomiu, Stocznia Gdańska, lokal wyborczy w Warszawie, pogrzeb Imrego Nagya w Budapeszcie, upadek muru berlińskiego oraz praski teatr Laterna Magika podczas aksamitnej rewolucji. To miejsca i wydarzenia, w których trzydzieści lat temu Timothy Garton Ash osobiście był i brał w nich udział, aby opisać te przełomowe chwile. Z reporterską swadą, humorem i erudycją opisuje także wydarzenia, które je poprzedzały i po nich nastąpiły, by ostatecznie doprowadzić do powstania Europy, jaką dziś znamy. To znakomita i zwięzła książka dla młodego czytelnika, który sam tych wydarzeń już nie pamięta, a chciałby się dowiedzieć, co doprowadziło do upadku systemu komunistycznego w Polsce i sąsiednich krajach”, tak książkę „Wiosna obywateli” rekomenduje jej wydawca – Społeczny Instytut Wydawniczy Znak. Książka trafia do rąk czytelników po wielu latach przerwy: poprzednie wydanie ukazało się w 1990 r.

Timothy Garton Ash jest obecnie profesorem w St. Antony’s College na Uniwersytecie Oksfordzkim, członkiem rzeczywistym Instytutu Hoovera na Uniwersytecie Stanforda oraz członkiem Rady Naukowej Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Regularnie pisuje dla „New York Review of Books”. W 2017 r. otrzymał Nagrodę Karola Wielkiego; jest także m.in. laureatem dziennikarskiej Nagrody Orwella. W 2018 r. był gościem specjalnym 18. Dni Tischnerowskich w Krakowie; w tym samym roku w języku polskim ukazała się jego rozprawa „Wolne słowo. Dziesięć zasad dla połączonego świata”.

Obie książki Timothy`ego Gartona Asha – w bardzo atrakcyjnych cenach – można zamówić tutaj.

Więcej informacji o nim samym można znaleźć tutaj.