29 września w szpitalu w Oksfordzie zmarła Tamara Kołakowska, lekarka, wdowa po Leszku Kołakowskim i opiekunka jego spuścizny.

Poznali się w Łodzi, gdzie on studiował filozofię u Tadeusza Kotarbińskiego, a ona medycynę. Urodzona w 1928 roku w rodzinie lekarzy (nazwisko panieńskie Dynenson), wojnę spędziła w Uzbekistanie. W 1949 r. wraz z mężem przeprowadziła się do Warszawy. Tu w 1960 r. urodziła się ich córka Agnieszka. W marcu 1968 r. Kołakowski został napiętnowany przez władze jako „główny deprawator młodzieży” i wraz z innymi profesorami zwolniony z pracy na Uniwersytecie Warszawskim. Wtedy Kołakowscy zdecydowali się wyjechać za granicę. Od 1970 roku mieszkali w Oksfordzie, gdzie Leszek Kołakowski wykładał, a Tamara Kołakowska aż do emerytury pracowała jako psychiatra, tłumaczyła książki medyczne, pisała artykuły.

Po 1989 roku często przyjeżdżali razem do Polski. Czas spędzali głównie w Warszawie, ale byli też m.in. gośćmi Dni Tischnerowskich w Krakowie i Uniwersytetu Latającego Znaku. W październiku 2007 r. przyjechali do Radomia na hucznie obchodzone 80. urodziny profesora; to właśnie z tego pobytu pochodzi zamieszczone w niniejszej nocie zdjęcie.

Po śmierci Leszka Kołakowskiego w 2009 roku Tamara Kołakowska została opiekunką jego dziedzictwa. Rok później zdecydowała się przekazać rękopisy męża Książnicy Narodowej. Dbała o to, żeby edycje jego książek były starannie przygotowane. To z jej inicjatywy ukazała się m.in. niedokończona praca „Jezus ośmieszony”, która zachowała się w papierach po Kołakowskim. Wraz z córką przekazała Muzeum im. Jacka Malczewskiego wiele pamiątek, dzięki czemu w 2012 r. możliwe stało się otwarcie tam gabinetu Leszka Kołakowskiego. Została też współfundatorką nagrody wręczanej uczniom szkół średnich odnoszącym sukcesy w olimpiadach filozoficznych.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Warszawie, prawdopodobnie w drugiej połowie października. Leszek Kołakowski spoczywa na warszawskich Powązkach.

Autorem zdjęcia jest Kuba Matracki. Zdjęcie zostało zrobione dla redakcji Bezpłatnego Tygodnika „7 Dni”, który jest obecnie częścią Radomskiej Grupy Mediowej. Bardzo serdecznie dziękujemy właścicielom praw za jego bezpłatne udostępnienie.