W poniedziałek 19 marca zapraszamy na trzecie z cyklu „Spotkań z filozofią XX wieku”. Jego bohaterem będzie Jean-Paul Sartre. Fragmenty jego dzieła „Egzystencjalizm jest humanizmem” czytać będzie z uczestnikami dr Adam Workowski. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16 w sali kina „Paradox” w Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana (ul. Krupnicza 38) w Krakowie. Wstęp wolny!

„Egzystencjalizm jest humanizmem” Jean-Paul Sartre`a to jedna z najgłośniejszych książek filozoficznych, jakie ukazały się po II wojnie światowej. Książka ta wywarła ogromny wpływ na cały nurt zwany filozofią egzystencji, a także na współczesną refleksję o wolności i moralności. W trakcie spotkania analizowane będą fragmenty poświęcone koncepcji egzystencji, wolności absolutnej i egzystencjalistycznej moralności.

„Spotkania z filozofią XX wieku” przeznaczone są przede wszystkim dla licealistów, ale otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Organizatorzy proszą, aby zgłaszać większe grupy młodzieży na adres e-mail: kmtpnis@cmjordan.krakow.pl, lub pod numerem telefonu: 12/430 00 15 wew. 230. Teksty, które będą omawiane, można znaleźć w opracowanej przez Michała Bardela „Antologii tekstów filozoficznych dla maturzystów, olimpijczyków, studentów i nauczycieli filozofii”, tom II (Espe, Kraków 2003). Książka jest, niestety, trudna do zdobycia (pojedyncze egzemplarze można czasem znaleźć w księgarniach w dziale z podręcznikami), dlatego kserokopie odpowiednich stron będą dostępne podczas spotkań.
Następne spotkanie z tego cyklu odbędzie się 2 kwietnia i będzie poświęcone dziełu „Ja i Ty” Martina Bubera. Poprowadzi je Wojciech Bonowicz.