W poniedziałek 30 stycznia rozpoczynamy cykl „Spotkań z filozofią XX wieku”. Bohaterem pierwszego spotkania będzie Sigmund Freud. Fragmenty jego książki „Poza zasadą przyjemności” czytać będzie z uczestnikami dr Michał Bardel. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16 w sali kina „Paradox” w Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana (ul. Krupnicza 38) w Krakowie. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych!

Opublikowana w 1920 r. książka „Poza zasadą przyjemności” to jedna z najbardziej znanych prac austriackiego psychiatry, podsumowująca wyniki jego wieloletnich badań i przemyśleń. Fragmenty, które będą analizowane podczas spotkania, poświęcone są strukturze aparatu psychicznego, teorii popędów oraz nieświadomości. Wizja Freuda wywarła ogromny wpływ na XX-wieczną humanistykę, w tym zwłaszcza na refleksję o człowieku, dlatego właśnie od niej rozpoczynamy wspomniany cykl.
„Spotkania z filozofią XX wieku” przeznaczone są przede wszystkim dla licealistów, ale otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Organizatorzy proszą, aby zgłaszać większe grupy młodzieży na adres e-mail: kmtpnis@cmjordan.krakow.pl, lub pod numerem telefonu: 12/430 00 15 wew. 230. Teksty, które będą omawiane, można znaleźć w opracowanej przez Michała Bardela „Antologii tekstów filozoficznych dla maturzystów, olimpijczyków, studentów i nauczycieli filozofii”, tom II (Espe, Kraków 2003). Będą one również dostępne podczas spotkań.
Następne spotkanie z tego cyklu odbędzie się 27 lutego i poświęcone będzie dziełu „O ewolucji twórczej” Henriego Bergsona.