Jaki był stosunek Kościoła do przemocy i nawracania siłą? Skąd wziął się kult relikwii? Jak zareagowali duchowni na wprowadzenie obowiązkowego celibatu? I jaki los czekał kościelnych buntowników? To tylko niektóre z pytań, na jakie można szukać odpowiedzi w książce abp. Grzegorza Rysia „Jeden, święty, powszechny, apostolski. Spotkania z historią Kościoła”. Do księgarń trafiło właśnie jej nowe, poszerzone wydanie.

 

„Od pierwszego wydania tej książki minęło sześć lat”, pisze jej redaktor, Maciej Müller. „Jej Autor został w tym czasie arcybiskupem metropolitą łódzkim. Coraz większy zakres odpowiedzialności za życie Kościoła wprawdzie utrudnia mu prowadzenie badań, ale nie uniemożliwia popularyzowania historii, a szczególnie dziejów Kościoła. Obecne wydanie poszerzyliśmy o rozdział zawierający cztery wykłady arcybiskupa Rysia. Zapraszamy do świata kończącego się średniowiecza, do czasów Dantego Alighieri, Hieronima Savonaroli, Jana Husa i Marcina Lutra – w których ważyły się losy Kościoła i Europy”.

Pierwsze wydanie książki było dużym wydarzeniem i cieszyło się popularnością wśród czytelników. Podkreślano rzetelność i jednocześnie dobry styl autora, a także fakt, że – choć jest hierarchą Kościoła – nie usiłuje wybielać miejsc ciemnych, a jednocześnie swoje tezy potrafi poprzeć przekonującymi argumentami. „Kościół nie może przebierać w swojej historii”, twierdzi abp Grzegorz Ryś. „Musi też wiedzieć, co powinien kontynuować, a za co przeprosić”. Arcybiskup deklaruje: „Nie boimy się prawdy o sobie. Pomijanie w jego dziejach `trudnych kart` jest wręcz heretyckie”.

Obszerny, liczący przeszło 650 stron tom jest jedyną tak szeroką prezentacją historycznego dorobku abp. Rysia, który proponuje przede wszystkim unikatowe, bardzo zniuansowane spojrzenie na średniowiecze. Zaprasza do spotkania nie z dziejami instytucji i struktur, ale z christianitas – społecznością kulturową zbudowaną wokół chrześcijaństwa. Dzięki temu mamy okazję poznać niezwykłych bohaterów tego okresu, a także wniknąć w umysł i duszę człowieka średniowiecznego. Jednocześnie nie brak w tych tekstach odniesień do współczesności: historyczny kontekst pozwala lepiej zrozumieć zjawiska, z którymi nie umie sobie poradzić współczesna wrażliwość.

W nowym wydaniu znalazł się rozdział zatytułowany „Buntownicy i reformatorzy”, na który złożyły się cztery interesujące wykłady o jedności średniowiecznej Europy, reformacji i kontrreformacji oraz wewnątrzchrześcijańskich kontestatorach.

Bardzo zachęcamy do lektury tej świetnie napisanej książki. Można ją zamówić z atrakcyjnym rabatem tutaj.