„Wielkie rzeczy, wielcy ludzie” – taki tytuł nosić będzie spotkanie z Wojciechem Bonowiczem, które odbędzie się w piątek 10 czerwca w Końskich.

 

Tytuł spotkania nawiązuje do najnowszego tomu wierszy Bonowicza – „Wielkie rzeczy” – a także do działalności redaktorskiej i dziennikarskiej autora. Dzięki pracy na różnych polach Bonowicz miał okazję poznać wiele interesujących osób, wśród nich ks. Józefa Tischnera i ks. Michała Hellera, ale też Janinę Ochojską, Wiesława Myśliwskiego czy Wojciecha Waglewskiego. O tych spotkaniach będzie okazja porozmawiać podczas wieczoru.

Wojciech Bonowicz jest poetą, publicystą i dziennikarzem. Za twórczość poetycką był kilkakrotnie wyróżniany i nagradzany (m.in. Nagrodą im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w 1995 roku czy Nagrodą Literacką Gdynia w 2007). Jest autorem lub współautorem książek-wywiadów m.in. z ks. Michałem Hellerem („Wierzę, żeby rozumieć”), ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim („Moje życie nielegalne”), Janiną Ochojską („Niebo to inni”) i Wojciechem Waglewskim („Wagiel. Jeszcze wszystko będzie możliwe”). Ostatnio współredagował książkę Wiesława Myśliwskiego „Wszyscy jesteśmy baśnią”, w której znalazły się wybrane wystąpienia i wywiady z pisarzem.

Największą popularność przyniosły mu jednak książki o ks. Józefie Tischnerze: „Tischner” (2001; nominacja do Nagrody Nike), „Kapelusz na wodzie” (2010, 2022) oraz „Tischner. Biografia” (2020; Nagroda Klio trzeciego stopnia w kategorii książki autorskiej). Wszystkie były bestsellerami i do dziś cieszą się  popularnością wśród czytelniczek i czytelników. Bonowicz opracował też redakcyjnie kilkanaście publikacji będących zbiorami tekstów ks. Józefa Tischnera, opiekuje się archiwum stworzonym przy Instytucie Myśli Józefa Tischnera w Krakowie, zasiada również w komitecie naukowym jego „Dzieł zebranych”.

Organizatorami spotkania są Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Końskie im. Cezarego Chlebowskiego oraz Fundacja Pamięć i Niepodległość. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17 w siedzibie głównej Biblioteki w Parku Miejskim. W trakcie spotkania będzie prowadzona sprzedaż książek.