Taki tytuł nosi książka, w której młodzi polscy intelektualiści piszą o 25 latach polskich przemian. W środę 17 grudnia o godz. 17.30 w warszawskim klubie Szósta Po Południu (ul. Szpitalna 5) odbędzie się premiera tej publikacji, połączona z debatą, w której obok redaktora książki, Marcina Króla, udział wezmą: Marcin Moskalewicz, Aleksandra Niżyńska, Wojciech Przybylski i Karolina Wigura.

„Od wyborów 4 czerwca 1989 roku minęło ćwierćwiecze. Czy dziś po 25 latach wolności powinniśmy się bać o naszą demokrację?”, czytamy na stronie wydarzenia. „Prof. Marcin Król w słynnym wywiadzie >>Byliśmy głupi<< na łamach >>Gazety Wyborczej<< mówił Grzegorzowi Sroczyńskiemu, że architekci naszej wolności tak bardzo skupili się na wzroście PKB, że zapomnieli o dobru wspólnym. >>I dziś musimy się ruszyć, odzyskać ideę równości. Inaczej przyjdzie to `coś` i będziemy wisieć na latarniach<<, mówił prof. Król. Czy młodzi obserwatorzy życia publicznego wychowani w wolnej Polsce też mają tak gorzki obraz ostatniego ćwierćwiecza? I czy podobnie jak Król, dostrzegają to czające się `coś`, które jest zwiastunem pewnego końca?”
Próbę odpowiedzi na te pytania znaleźć można właśnie w esejach zebranych w tomie „Słodko-gorzki smak wolności. Młodzi intelektualiści o 25 latach przemian w Polsce”. Młodzi autorzy, urodzeni na przełomie lat 70. i 80. (m.in. Ciżewska-Martyńska, Kozłowska, Kuisz, Kasprowicz, Marczewski, Moskalewicz, Niżyńska, Przybylski i Wigura), podejmują w swoich tekstach m.in. problematykę przemian społecznych po 1989 roku, kształtowania się w modernizującej się Polsce idei wolności, ewolucji myśli liberalnej i feministycznej oraz roli i jakości debaty publicznej.
„Zaprosiłem wyłącznie ludzi z młodego pokolenia”, mówił na łamach „Gazety Wyborczej” Marcin Król. „Nie że Staniszkis, Krzemiński, Śpiewak i Król jeszcze raz to samo napiszą, tylko 30-latkowie i 40-latkowie. Oni są z innej rzeczywistości. Z nieporównywalnie większą wrażliwością społeczną, to wyraźna różnica”. Autorzy esejów, jak podkreśla Król, nie narzekają i nie krytykują, lecz „opisują i zastanawiają się, na jakich podstawach intelektualnych opiera się obecna polska rzeczywistość i w jakim kierunku należałoby ją zmienić”.
Podczas premiery książki 17 grudnia odbędzie się debata na temat tego, czy demokracja jest w Polsce zagrożona. „W gronie prof. Marcina Króla i autorów porozmawiamy o tym, czy demokracja, chcąc tego czy nie, powołuje do życia swoich >>grabarzy<<? Czy mamy prawo nakładać ramy na wolność słowa, wyrażania poglądów, a jeśli tak, to jak daleko możemy się w tym posunąć? Czy ruchy ekstremistyczne, nacjonalistyczne, coraz silniejsze w młodym pokoleniu, zagrażają obecnie polskiej demokracji? Co jest groźniejsze: uśpienie demokratów czy przebudzenie radykałów?”
Książkę opublikowali Instytut Spraw Publicznych i Wydawnictwo Kurhaus (dzięki wsparciu Fundacji PZU). Organizatorzy spotkania zapowiadają, że podczas spotkania będą rozdawać bezpłatne egzemplarze. Parterami spotkania są „Kultura Liberalna” i „Res Publica Nowa”, a samo spotkanie odbywa się w ramach działalności koalicji Razem 89. Zapraszamy!