Sąd nad Galileuszem

Strona główna/Bez kategorii/Sąd nad Galileuszem

Sąd nad Galileuszem

„Czy Galileusz spłonął na stosie? Owszem, spłonął z wyroku inkwizycji – odpowiada co drugi badany, twierdząc, że zna temat (według badania TNS OBOP na zlecenie Centrum Myśli Jana Pawła II). Od epoki oświecenia aż do naszych czasów >>sprawa Galileusza<< stanowiła swoisty mit. (…) Tylko co siedemnasty Polak zna prawdę o śmierci Galileusza”. Dlatego warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II uruchomiło projekt „Sprawa Galileusza”, w ramach którego pojawią się: strona internetowa, komiks, happening i debata.
Na stronie www.centrumjp2.pl/galileusz można znaleźć dokładne wyniki wspomnianych badań społecznych, kalendarium kreślące tło historyczne sprawy Galileusza oraz wystąpienie papieża Jana Pawła II z 1992 roku zapowiadające rehabilitację uczonego. Ponadto na stronie można obejrzeć komiks o Galileuszu autorstwa znanego rysownika Henryka Sawki.
Natomiast we czwartek 26 listopada o godz. 20.15 w starym BUW-ie (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, sala 211/212) odbędzie się debata „Sprawa Galileusza, czyli sąd na wierzącym naukowcem”. Wezmą w niej udział: Krzysztof Meissner, profesor, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor naukowy Instytutu Problemów Jądrowych, oraz Łukasz Mścisławski, dominikanin, fizyk i filozof. „Lista pytań, na które obaj będą szukali odpowiedzi, jest długa. Czy współczesne odkrycia nauk ścisłych są sprzeczne z nauczaniem Kościoła o stworzeniu świata? Czy współczesnemu intelektualiście wypada wierzyć w Boga? Czy Kościół katolicki ogranicza wolność badań naukowych?”. Wstęp na debatę jest wolny.

2009-11-24T19:58:00+00:00 24 listopada 2009|Bez kategorii|