Abp Grzegorz Ryś i Szymon Hołownia wzięli udział w debacie „O problemach współczesnego chrześcijaństwa”, która odbyła się 21 stycznia w Rzeszowie. W Internecie można obejrzeć filmową relację z tego wydarzenia.

 

Debata otwarła cykl paneli dyskusyjnych „W labiryncie świata” realizowany przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania oraz Klasztor Ojców Dominikanów w Rzeszowie, we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym” i Fundacją Tygodnika Powszechnego.

„Metropolita łódzki, ks. abp. Grzegorz Ryś, z humorem i niezwykłą lekkością słowa rozpoczął swoje wystąpienie przed rzeszowską publicznością”, czytamy na stronie organizatorów. „Nie każdy problem jest kryzysem, ale każdy kryzys jest problemem, powiedział na początku, a zaraz potem wymienił jedno słowo, które już nie schodziło ze sceny do końca spotkania – ewangelizacja, czyli przekazywanie wiary. Czy to, co głosimy, jest rzeczywiście Ewangelią? – pytał ks. Grzegorz Ryś. Powołując się na słowa papieża Franciszka, podkreślał, że Ewangelia często myli się ludziom ze światopoglądem, systemem moralnym, konstrukcją kulturową, prawem czy religią obywatelską, a jej sens został po drodze zgubiony. O co chodzi w Ewangelii? O Osobę Jezusa Chrystusa, o spotkanie dwóch osób, Jezusa i człowieka. Jeśli to stracimy z oczu, przestrzegał abp. Ryś, wówczas wiara stanie się ideologią i deklaracją polityczną, a wtedy rodzą się największe problemy”.

 

„Szymon Hołownia, którego wielu zna tylko jako dowcipnego prezentera popularnego programu >>Mam Talent<< i autora książek, mówiąc o Ewangelii, wierze, relacji z Bogiem, przemieniał się w jednego z najbardziej charyzmatycznych mówców, jakich gościła scena Filharmonii Rzeszowskiej. Bez ogródek i bez używania wymyślnych słów mówił o tym, że nie głosimy Ewangelii tylko swoje lęki, że głosimy tylko Dekalog a nie Ewangelię, w końcu, że nasz największy problem to wiara, bo wszystko inne wokół to tylko didaskalia.

Zwrócił się też do mieszkańców Podkarpacia, które ustami dziennikarzy, zostało zareklamowane jako >>procentowo<< gorliwie praktykujące. Czy te 40% chodzących regularnie do kościoła przekłada się na coś konkretnego – przewrotnie pytał z >>ambony<< Hołownia. Czy na Podkarpaciu mniej hejtujecie w Internecie, dlatego, że więcej was chodzi do kościoła? Czy jesteście bardziej ewangeliczni, chętni do służby drugiemu? Jeśli faktycznie tak jest, to dopiero można mówić o najbardziej religijnym miejscu w Polsce – podsumował”.

Po wystąpieniach obaj goście wzięli udział w rozmowie moderowanej przez Wojciecha Bonowicza. Po spotkaniu do debatujących ustawiła się długa kolejka po autografy, w sprzedaży były bowiem książki obu autorów, w tym najnowsza książka Szymona Hołowni „Boskie zwierzęta” i obszerny zbiór artykułów abp. Grzegorza Rysia „Jeden, święty, powszechny, apostolski. Spotkania z historią Kościoła”.

 

Więcej informacji o spotkaniu można znaleźć tutaj.

 

Zdjęcie: materiały prasowe Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.