Rozmowa o „Dzienniku”

Strona główna/Bez kategorii/Rozmowa o „Dzienniku”

Rozmowa o „Dzienniku”

Kto nie miał okazji posłuchać w Klubie Trójki rozmowy Jerzego Sosnowskiego z Wojciechem Bonowiczem i Zbigniewem Stawrowskim poświęconej „Dziennikowi” Józefa Tischnera, znajdzie ją na stronach internetowych Polskiego Radia. Wiele w niej anegdot i humoru, wiele też poważnych pytań. Zachęcamy!

Rozmowa odbyła się w Klubie Trójki we wtorek 7 października. Zaproszeni goście dyskutowali m.in. o tym, jaki obraz świata wyłania się z młodzieńczych „Dzienników” Tischnera i ile przyszłego Tischnera można już odnaleźć w nastolatku.
„Dziennik to tekst niezwykły co najmniej z trzech powodów”, czytamy na stronach radiowej Trojki. „Po pierwsze: mamy możność śledzenia, jak ze zdolnego, ale ostatecznie zwykłego chłopaka z Łopusznej rodzi się Tischner, którego poznaliśmy jako intrygującego myśliciela, kapelana >>Solidarności<<, wreszcie – prowokującego publicystę. Kształtującą się osobowość zdradza czasem pojedynczy akapit, czasem zaskakujące zdanie, wtrącone mimochodem… Po drugie: ostatnie strony dziennika, mówiące o okolicznościach podjęcia przez niego decyzji, by zostać księdzem, są niebywałym zapisem tego doświadczenia – psychicznego? duchowego? Wreszcie po trzecie: tekst stanowi, nieprzepuszczony przez filtr pamięci, dokument obyczajowości na Podhalu w latach tuż-powojennych. Wiadomo, że pojęcia tego, co wypada i czego nie wypada, zwłaszcza w stosunkach między płciami, zmieniają się z biegiem czasu. Ale żeby aż tak?!”
Audycji można posłuchać tutaj  – trzeba kliknąć na ikonkę z głośniczkiem znajdującą się nad zdjęciem ks. Tischnera.

2014-10-15T12:01:00+00:00 15 października 2014|Bez kategorii|