Rondo Jerzego Turowicza

Strona główna/Bez kategorii/Rondo Jerzego Turowicza

Rondo Jerzego Turowicza

Trwają obchody stulecia urodzin Jerzego Turowicza. W niedzielę 17 czerwca jedno z warszawskich rond – położone na Żoliborzu u zbiegu ulic Potockiej i Gwiaździstej – otrzyma imię wieloletniego redaktora „Tygodnika Powszechnego”. Początek uroczystości o g. 15.

Z inicjatywą upamiętnienia Jerzego Turowicza przez nazwanie jego imieniem jednej z ulic w stolicy zwróciła się do władz Warszawy Fundacja Batorego (wybitny publicysta i redaktor był przewodniczącym Rady Fundacji). „Naszą prośbę o upamiętnienie Jerzego Turowicza poprzez nadanie jego imienia jednej ze stołecznej ulic motywowaliśmy tym, iż należał on do osób, które przyczyniły się do powstania niepodległej Polski, wspierał pluralizm i budowę społeczeństwa obywatelskiego. Niewiele osób w Polsce czasów PRL-u tak istotnie jak Jerzy Turowicz przyczyniło się do poszerzenia granic wolności”, mówiła wówczas Anna Plewicka-Szymczak z Fundacji.
Pomysł zgłoszony został na początku lutego tego roku. Radni Żoliborza jako odpowiednie miejsce wskazali jedno z rond znajdujących się na terenie tej dzielnicy. Ich decyzja została zaakceptowana przez Radę Miasta.
10 grudnia przypada setna rocznica urodzin Jerzego Turowicza.

2012-06-15T08:58:00+00:00 15 czerwca 2012|Bez kategorii|