Związek Podhalan zaprasza wszystkich zainteresowanych na V Góralskie Światowe Rekolekcje Związku Podhalan, które odbędą się w Szczyrku w dniach 24-27 września br. Pierwsze tego typu rekolekcje zorganizowane zostały w grudniu 1981 roku w Bystrej Podhalańskiej przez ówczesnych kapelanów Związku Podhalan – ks. Józefa Tischnera i ks. Władysława Zązla. Ks. Tischner nie wziął w nich jednak udziału, ponieważ przyjazd do Bystrej uniemożliwiło mu wprowadzenie stanu wojennego. Zawieszenie działalności Związku Podhalan spowodowało, że idea rekolekcji upadła na długie lata. Nawiązał do niej dopiero w 1997 r. ks. Władysław Zarębczan, który zaczął organizować tego typu rekolekcje w Rzymie. Ich uczestnicy – prócz udziału w konferencjach i nabożeństwach – mieli co roku okazję spotkać się z Ojcem świętym Janem Pawłem II. W 2007 r. powstała myśl, aby niezależnie od rzymskich rekolekcji przygotować podobne spotkanie w kraju. W październiku tego roku zorganizowano takie rekolekcje w Brennej, rok później – w Szczyrku.
Program tegorocznych rekolekcji jest bardzo bogaty. W ciągu czterech dni konferencje wygłoszą m.in. o. Leon Knabit, prof. Stanisław Grygiel, prof. Stanisław Hodorowicz i prof. Krzysztof Wieczorek. Zaplanowane jest specjalne spotkanie poświęcone postaciom Jana Pawła II i ks. Tischnera, w którym wezmą udział redaktorzy “Znaku” Janusz Poniewierski i Wojciech Bonowicz, a także występy zespołów “Trebunie-Tutki” i “Wałasi”. Ponadto z uczestnikami rekolekcji spotkają się księża biskupi: Marek Jędraszewski, Tadeusz Rakoczy i Gerard Bernacki. Przewidziane są też wycieczki. Szczegółowy program można znaleźć na stronie: www.rekolekcjegoralskie.szczyrk.pl.
Organizatorem rekolekcji jest kapelan Związku Podhalan, ks. Jan Gacek. Uczestnicy zostaną zakwaterowani w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym “Zacisze” w Szczyrku. Koszt rekolekcji – z pełnym wyżywieniem – wynosi 350 zł. Miejsca można rezerwować telefonicznie (033/815 83 88 – informacja turystyczna) lub pocztą elektroniczną (it@szczyrk.pl).