Prof. Władysław Stróżewski laureatem Feniksa 2014

Strona główna/Bez kategorii/Prof. Władysław Stróżewski laureatem Feniksa 2014

Prof. Władysław Stróżewski laureatem Feniksa 2014

Feniks to nagroda przyznawana przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, wręczana tradycyjnie podczas odbywających się w Warszawie Targów Książki Katolickiej. Oprócz nagród w rozmaitych kategoriach (w tym roku po raz pierwszy przyznano Feniksa muzycznego) kapituła wskazuje też laureata głównej nagrody, która przyznawana jest za całokształt twórczości. Głównego Feniksa tym razem otrzymał wybitny filozof Władysław Stróżewski.

Władysław Stróżewski ma 81 lat. Jest autorem wielu znakomitych prac z ontologii, estetyki, filozofii człowieka i filozofii kultury. Łączy w nich wrażliwość fenomenologa z przywiązaniem do tradycji filozofii klasycznej. Konsekwentnie przypomina, że kultura pozbawiona metafizycznych źródeł skazana jest na obumarcie. Od połowy lat związany jest z miesięcznikiem „Znak” (do dziś jest członkiem jego zespołu), pełni też funkcję redaktora naczelnego „Kwartalnika Filozoficznego”. W 2003 r. Uniwersytet Jagielloński przyznał mu tytuł doktora honoris causa. W 2007 prof. Stróżewski otrzymał Nagrodę Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera za całokształt twórczości. Obecnie jest członkiem kapituły przyznającej tę nagrodę.
Wielokrotnie bywał gościem krakowskich Dni Tischnerowskich. W 2011 – jako gość specjalny – wygłosił główny wykład z cyklu „Colloquia Tischneriana”, poświęcony problematyce uczestnictwa, a następnie wziął udział w „Jaskini filozofów”, gdzie dyskutowano „O ojczyźnie, miłości i sprawach pokrewnych”.

2014-04-06T12:01:00+00:00 6 kwietnia 2014|Bez kategorii|