Prawie 1300 głosów na Tischnera

Strona główna/Bez kategorii/Prawie 1300 głosów na Tischnera

Prawie 1300 głosów na Tischnera

Dokładnie 1277 – tyle głosów padło na ks. Józefa Tischnera w plebiscycie „Gazety Wyborczej” na najważniejszą postać Krakowa w minionym ćwierćwieczu. Autora „Historii filozofii po góralsku” pokonała jedynie noblistka Wisława Szymborska (1825 głosów). Dalsze miejsca zajęli: Stanisław Lem, Anna Dymna, ks. Adam Boniecki, Czesław Miłosz, Jerzy Stuhr i kard. Franciszek Macharski.

Drugie miejsce to wielki sukces i znak, że pamięć o ks. Tischnerze w Krakowie nie słabnie. W końcu z ostatnich 25 lat dane mu było przeżyć mniej niż połowę… Mimo to dla uczestników plebiscytu pozostał postacią ważną i silnie z Krakowem związaną. Warto też dodać, że 15. miejsce w plebiscycie zajęła laureatka Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera Janina Ochojska.
– Jesteśmy miastem dowcipnym i kulturalnym (o czym świadczy wybór Szymborskiej), w którym mieszkają ludzie ceniący jakość życia (stąd zakaz palenia węglem) i wiedzący, że dobrze jest, gdy nad miastem czuwają duchowni, zwłaszcza ci związani z Kościołem otwartym – tak wyniki głosowania skomentował krakowski dziennikarz i producent filmowy Witold Bereś.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli w głosowaniu kandydaturę ks. Tischnera. Więcej informacji o wynikach plebiscytu można znaleźć tutaj.

2014-02-20T19:00:00+00:00 20 lutego 2014|Bez kategorii|