Wykłady Marka Drwięgi i Adama Hernasa o filozofii Emanuela Levinasa oraz spotkanie z o. Maciejem Ziębą OP „Co się dzieje z naszą wspólnotą?” – oto najbliższe propozycje Instytutu Myśli Józefa Tischnera w Krakowie.

 

Tegoroczne „Poniedziałki z Tischnerem” zainicjował 22 października wykład o. Jana Andrzeja Kłoczowskiego OP „Simone Weil spór z Kościołem i o Kościół”. W najbliższym czasie można będzie posłuchać m.in. dwóch wykładów o filozofii Emanuela Levinasa, które wygłoszą Marek Drwięga (5 listopada) oraz Adam Hernas (26 listopada), a 19 listopada IMJT odwiedzi o. Maciej Zięba OP, który wygłosi wystąpienie poświęcone podziałom rozbijającym polską wspólnotę narodową i obywatelską. 12 listopada planowane było ponadto spotkanie zatytułowane „Pogarda dla elit” z udziałem Izabelli Sariusz-Skąpskiej i Piotra Kosiewskiego, ale zostało odwołane z powodu zapowiedzi, że dzień ten ma być dniem wolnym od pracy.

Wszystkie spotkania odbędą się w siedzibie IMJT przy ul. Sławkowskiej 14 (sala na I piętrze po lewej stronie). Początek zawsze o godz. 19. Oto szczegółowy plan wydarzeń:

5 listopada – Marek Drwięga, „Levinas-fenomenolog? Kontrowersje”
12 listopada – Izabella Sariusz-Skąpska i Piotr Kosiewski, „Pogarda dla elit”
19 listopada – o. Maciej Zięba OP, „Co się dzieje z naszą wspólnotą?”
26 listopada – Adam Hernas, „Levinas: Bliskość, która oddala”.

Instytut Myśli Józefa Tischnera informuje jednocześnie, że w jego siedzibie dwa razy w miesiącu (w pierwszy i trzeci wtorek o godz. 18) odbywać się będą spotkania seminaryjne z Janem Woleńskim w ramach cyklu „Klasyczna epistemologia a problemy poznawcze współczesności”. Najbliższe spotkania zaplanowano 6 i 20 listopada.

 

Na zdjęciu: wykład o. Jana A. Kłoczowskiego. Autorem zdjęcia jest Adam Walanus.