Poniedziałki z Tischnerem: „Ciało jako podmiot dramatu” – kolejne podejście

Strona główna/Bez kategorii/Poniedziałki z Tischnerem: „Ciało jako podmiot dramatu” – kolejne podejście

Poniedziałki z Tischnerem: „Ciało jako podmiot dramatu” – kolejne podejście

W poniedziałek 9 grudnia o g. 18 w siedzibie krakowskiego Instytutu Myśli Józefa Tischnera (ul. Sławkowska 14) Wojciech Bonowicz poprowadzi kolejne spotkanie z cyklu „Czytanie Tischnera”. Tematem spotkania będzie druga część eseju ks. Tischnera „Ciało jako podmiot dramatu”. Serdecznie zapraszamy!

Pierwsza część eseju została omówiona 28 października. Wojciech Bonowicz zwrócił uwagę, że Tischner w swoim eseju definiuje ciało jako „wartość dramatyczną”, czyli jako coś, dzięki czemu „człowiek uczestniczy wraz z innymi w dramacie życia”. Tak rozumiane ciało, pisze dalej Tischner, jest odczuwane przede wszystkim pośród czyhających nań niebezpieczeństw. „Stąd podwójna samowiedza cielesności: zatrwożenie cielesności i męstwo cielesności. Przez trwogę daje o sobie znać zagnieżdżone w ciele fatum, przez męstwo wyraża się wiara, że z ciałem wiąże się obietnica zbawienia. Czym w końcu jest ciało: czy ucieleśnionym fatum, czy ucieleśnioną obietnicą? Próbą odpowiedzi na te pytania są dwa podstawowe mity cielesności – mit o Edypie i opowieść o Abrahamie”. Podczas pierwszego spotkania omówiony został rozdział o Edypie (zatytułowany „Zatrwożenie cielesności”).
16 grudnia czeka nas ostatni z tegorocznych „Poniedziałków”, podczas którego debatę o solidarności poprowadzi Zbigniew Stawrowski.

2013-12-06T18:03:00+00:00 6 grudnia 2013|Bez kategorii|