Że oliwa zawsze wypływa na wierzch, a kłamstwo ma krótkie nogi i daleko nie zajdzie – o tym m.in. podczas niedzielnych warsztatów z cyklu „Pofilozofuj_my” rozmawiali z dziećmi Jolanta Kogut i Wojciech Bonowicz.

Warsztaty z cyklu „Pofilozofuj_my” od kilku lat towarzyszą Dniom Tischnerowskim jako część tzw. Strefy Tischnera. To próba zachęcenia dzieci do stawiania filozoficznych pytań i wspólnego szukania z nimi odpowiedzi. Tematem tegorocznych warsztatów były prawda i kłamstwo. Co to jest kłamstwo? – pytali dzieci prowadzący spotkanie Jolanta Kogut i Wojciech Bonowicz. Jak odróżnić kłamstwo od głupiego żartu? Kogo krzywdzi kłamstwo? Czy kłamca sam nie pada jego ofiarą?

Poważne pytania przełożone zostały na historie, wiersze i eksperymenty. Skoro prawda jest jak oliwa, co zawsze wypływa na wierzch, w Studiu im. Romany Bobrowskiej musiała się znaleźć buteleczka oliwy i szklanka wody. Dzieci mogły zobaczyć, że tak rzeczywiście jest. Starsze z nich miały inne zadanie: ułożyć z rozsypanych literek słowo „konsekwencje”. Bo żeby ocenić, co jest kłamstwem, a co tylko nieszkodliwym zmyśleniem, trzeba zapytać o konsekwencje jednego i drugiego.

Autorką zdjęć jest Klaudyna Schubert.