„Czy wiesz, że w Polsce 70 procent katolików nie wierzy w Zmartwychwstanie?” Pytanie to nurtuje księdza Józka, który w poszukiwaniu odpowiedzi wyrusza w długą podróż… Tak zaczyna się dramat Pawła Kamzy „Skocznia w Jerozolimie”, który wiosną tego roku miał premierę w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Główny bohater sztuki wzorowany jest na ks. Józefie Tischnerze. Najbliższe spektakle – 7, 8, 9 i 14 czerwca.
Paweł Kamza wysyła swego bohatera do Jerozolimy, a jednocześnie stawia mu na drodze ważne postaci z jego przeszłości. „Wraz ze wspomnieniami powrócą pytania – o miłość i zdradę, wiarę i wolność”, czytamy w zapowiedzi teatralnej. „Kraków, Wenecja, Neapol, Sorrento… i przemytnicy. Cała historia w gruncie rzeczy to historia kilku metafor”.
Reżyser inspirował się postacią ks. Józefa Tischnera, starając się na obraz teatralny przełożyć jego sposób myślenia i widzenia świata. Nie jest wykluczone, że rzecz dzieje się we śnie lub – co jeszcze bardziej prawdopodobne – w zaświatach. W finale sztuki pojawia się nawiązanie do marzenia o zostaniu skoczkiem narciarskim, z którego Tischner zwierzył się kiedyś Jackowi Żakowskiemu. Stąd zresztą tytuł spektaklu, w którym połączona została wyprawa do źródeł wiary z wyprawą do źródeł własnego człowieczeństwa. Autor przedstawienia korzystał m.in. z opublikowanego przed dwoma laty „Dziennika” młodego Tischnera.
Księdza Józka zagrał młody aktor Wojciech Sandach (który jest jednocześnie asystentem reżysera). Obok niego na scenie pojawiają się: Grażyna Madej (Róża), Beata Zygarlicka (Patrycja), Robert Gondek (Leja), Jacek Piątkowski (Ojciec Francesco), Michał Lewandowski (Daniel „Danksy”) oraz Barbara Lewandowska (jako Staszek Marusarz). Sugestywną scenografię, której głównym elementem są metalowe beczki, stworzyła Iza Kolka, a muzykę napisał Paweł Moszumański.
Premiera spektaklu odbyła się 9 kwietnia i została bardzo ciepło przyjęta przez publiczność. Towarzyszyła jej wystawa fotografii Pawła Kamzy ukazujących miejsca i myśli, do których nawiązuje spektakl. 10 kwietnia po spektaklu odbyła się debata zatytułowana „Życie po życiu. Cztery perspektywy”, w której udział wzięli lekarz, kulturoznawca, duchowny i artysta.
Najbliższe spektakle – 7, 8, 9 i 14 czerwca.
Zdjęcie pochodzi z materiałów promocyjnych Teatru Współczesnego w Szczecinie. Więcej informacji o spektaklu i możliwości nabycia biletów można znaleźć tutaj.