„Mistyczne motywy w Ewangelii Jana” – taki tytuł nosi wykład, który 14 maja w Instytucie Myśli Józefa Tischnera w Krakowie wygłosi Piotr Sikora.

 

Piotr Sikora jest teologiem i publicystą, wykładowcą Akademii Ignatianum i redaktorem działu „Wiara” w „Tygodniku Powszechnym”.  W 2010 roku nakładem wydawnictwa Universitas opublikował książkę „Logos niepojęty”, za którą rok później otrzymał Nagrodę Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera. 14 maja o godz. 19 w siedzibie IMJT (ul. Sławkowska 14, I p., sala po lewej stronie) wygłosi wykład zatytułowany „Mistyczne motywy w Ewangelii Jana”. Wykład jest częścią cyklu „Poniedziałki z Tischnerem”.

Kluczowe pytaniem, wokół którego krążyć będzie refleksja Piotra Sikory, jest pytanie o to, skąd czerpał inspirację autor Ewangelii Jana. „Czy mistyka jest jednym z elementów hellenizacji chrześcijaństwa, czy też wątki mistyczne można odnaleźć u samych jego – chrześcijaństwa – źródeł?”. Sikora zapowiada, że będzie się starał pokazać, iż Ewangelia Jana jest „dogłębnie przeniknięta (…) mistycznymi wątkami obecnymi w tzw. Judaizmie Drugiej Świątyni – które nie tylko przejmuje, lecz przekształca w świetle paschalnego doświadczenia Autora Ewangelii”. Z pozoru dość specjalistyczny temat, w istocie dotyka problemów centralnych dla zrozumienia chrześcijaństwa, a zwłaszcza jego źródeł. Zapraszamy!

 

Autorem zdjęcia jest Adam Walanus.