Lista zgłoszeń do kolejnej, 24. edycji Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera została otwarta. Wyróżnienie przyznawane jest osobom, które wartości bliskie ks. Józefowi Tischnerowi – takie jak dialog, godność, solidarność – wcielają w życie, realizując je zarówno słowem, jak i czynem.

Do tej pory w gronie laureatów Nagrody znaleźli się między innymi: Anna Dymna, Konstanty Gebert, Barbara Skarga, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak, Ryszard Kapuściński, ks. Michał Heller, Wojciech Jagielski, Wacław Hryniewicz OMI, Henryka Krzywonos, ks. Tomáš Halík, Karol Modzelewski, Janina Ochojska, Wiktor Osiatyński, Jakub Wygnański, Jerzy Szacki, Łukasz Lamża, s. Małgorzata Chmielewska, Zbigniew Nosowski, Grupa Granica, warszawski Klub Inteligencji Katolickiej.

Nagroda zostanie przyznana w dwóch kategoriach: za myślenie wyrażone w książce lub cyklu publikacji, które stanowiłoby kontynuację Tischnerowskiego „myślenia według wartości”, oraz za działanie, czyli inicjatywy duszpasterskie lub społeczne kierujące się wartościami głoszonymi przez ks. Józefa Tischnera.

Tak jak w roku ubiegłym kapituła wyłoni w każdej kategorii troje nominowanych, których nazwiska poznamy jesienią. Spośród nich kapituła wybierze następnie po jednym laureacie. Ogłoszenie laureatów nastąpi podczas Gali Nagrody w listopadzie br.

 

Zachęcamy do nadsyłania kandydatur do Nagrody. Na zgłoszenia czekamy do 15 czerwca 2024 roku. Prosimy wysyłać je na adres: [email protected]

Kinga Janas, Nagroda im. ks. J. Tischnera

Wydawnictwo Znak, ul. Kościuszki 37, 30-105 Kraków

Tutaj znajdziecie formularz zgloszeniowy

Więcej informacji na temat Nagrody oraz jej Regulamin znaleźć można na stronie: https://nagrodatischnera.pl/

 

Fundatorem Nagrody jest ERGO Hestia i Fundacja Artystyczna Podróż Hestii.

 

***

 

Nagroda Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera przyznawana jest nieprzerwanie od 2001 roku wybitnym publicystom i działaczom społecznym, którzy wcielają w życie wartości bliskie księdzu Józefowi Tischnerowi. Promuje sposób myślenia i postawy łączące intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na drugiego człowieka. Stwarza niepowtarzalną okazję, żeby pokazać jedność myślenia według wartości, empatii, bliskości, intelektualnego wysiłku i codziennego praktykowania dobra. Za sprawą patrona zyskała rangę wyróżnienia szczególnego, bo doceniającego nie tylko intelektualne zasługi laureatów, ale także ich charakter i postawę wobec świata.

 

Fundacja Artystyczna Podróż Hestii prowadzi w imieniu Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA rozbudowany program mecenatu kultury i sztuki, a także projekty art brandingowe i edukacyjne. Jej założycielem i pomysłodawcą jest Piotr M. Śliwicki, wieloletni Prezes Grupy ERGO Hestia. Na polu sztuk wizualnych współpracuje m.in. z najważniejszymi instytucjami zajmującymi się sztuką współczesną w kraju i za granicą oraz działa na rzecz promocji polskich twórców i twórczyń związanych z dwudziestoletnią historią konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Konkurs Literacka Podróż Hestii organizuje od roku 2021.

Grupa ERGO Hestia to druga co do wielkości prywatna firma ubezpieczeniowa na polskim rynku, pionier najbardziej innowacyjnych rozwiązań w tym sektorze. Od 30 lat pozostaje wiarygodnym i niezawodnym partnerem oferującym najwyższej jakości produkty i usługi. Co roku zapewnia ochronę ponad 3 milionom klientów indywidualnych oraz kilkuset tysiącom firm i przedsiębiorstw.

Grupę ERGO Hestia tworzą dwie spółki ubezpieczeniowe: STU ERGO Hestia SA i STU na Życie ERGO Hestia SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Nasze ubezpieczenia oferowane są pod 4 markami: ERGO Hestia, MTU, mtu24.pl oraz You Can Drive.

Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia powstało w 1991 roku. Dzięki dynamicznemu rozwojowi osiągnęło pozycję największej firmy ubezpieczeniowej spośród powstałych w warunkach gospodarki wolnorynkowej w Polsce. Głównym akcjonariuszem spółek Grupy ERGO Hestia jest międzynarodowy koncern ubezpieczeniowy ERGO International AG należący do największego reasekuratora, Munich Re.

 

Informacje o Grupie Wydawniczej Znak

Ufundowany w 1959 roku Znak zaczynał jako niezależna oficyna, powstała dzięki społecznej składce. Sześćdziesiąt pięć lat później Znak to jedna z największych grup wydawniczych w Polsce. Wśród naszych Autorów znajdują się: Josif Brodski, Seamus Heaney, Patrick Modiano, J.M. Coetzee, Mario Vargas Llosa, Czesław Miłosz czy Wisława Szymborska. Tworzymy przestrzeń do dyskusji i prezentacji myśli ważnych, niejednokrotnie trudnych dla człowieka żyjącego w świecie sprzecznych wartości. Zawsze w naszych wyborach wydawniczych kierujemy się odpowiedzialnością, poszanowaniem dla tradycji i korzeni, które nas określają.

Każdego roku Znak wprowadza na rynek setki książek z Polski i z zagranicy. Publikuje autorów uznanych i nagradzanych, jak i debiutantów, którzy wzbogacają polską literaturę. Współpracuje z najlepszymi tłumaczami i redaktorami, angażuje się w akcje promujące czytelnictwo i kulturę. Książki Znaku odnajdują się w adaptacjach teatralnych, radiowych, filmowych, wydawane są za granicą, cytowane w podręcznikach, zdobywają najwyższe nagrody i wyróżnienia literackie, często wywołując burzliwą debatę społeczną.

Grupa Wydawnicza Znak to m.in. sześć prężnie działających imprintów wydawniczych, kreatywne i doświadczone zespoły redakcyjne i promocyjne, energicznie działające działy: handlowy, produkcji, prawny, księgowy, e-commerce i IT. Do Grupy Kapitałowej Znak należą również Wydawnictwo Otwarte, ecom Group (Woblink) oraz serwis Lubimy Czytać. Wielość podmiotów należących do Domu Wydawniczego Znak buduje naszą różnorodność i daje duże możliwości rozwoju.

W czerwcu 2021 roku funkcję prezeski Znaku objęła Dominika Kozłowska. Zarząd Znaku tworzą także: Dyrektor Generalna Sylwia Wcisło oraz Dyrektor ds. Planowania i Rozwoju Tomasz Gancarz.