W sobotę 16 listopada Klub „Tygodnika Powszechnego” w Trójmieście zaprasza na dyskusję „Obywatel w Kościele”, w której udział wezmą: Ryszard Bongowski, Zuzanna Radzik, ks. Damian Wąsek i Henryk Woźniakowski.

„Demokracja jest wspólnym dziełem narodu i jego politycznych przywódców. Demokracji nie będzie, jeśli obywatele nie będą jej sobie życzyć. Demokracja tym się różni od innych systemów władzy, że inne systemy władzy istnieją nawet wtedy, gdy obywatele ich sobie nie życzą, a demokracja istnieje, ponieważ obywatele chcą demokracji”, pisał ks. Józef Tischner. Czy wiara religijna sprzyja postawom obywatelskim? Czy wierzący są aktywnymi obywatelami, czy przeciwnie – przynależność do wspólnoty religijnej hamuje ich aktywność na innych polach? Jak hierarchia kościelna i wierni patrzą na swobody obywatelskie? Temat „Obywatel w Kościele” obejmuje tak wiele zagadnień, że jedna dyskusja na pewno ich nie wyczerpie. Warto jednak się jej przysłuchać, bo na styku państwo-Kościół wciąż powstaje szereg napięć.

Dyskusja, której organizatorami są Klub „Tygodnika Powszechnego” w Trójmieście i Fundacja Adenauera, odbędzie się w sobotę 16 listopada o godz. 17 w Gdańsku, w auli Europejskiego Centrum Solidarności (pl. Solidarności 1). Udział w niej wezmą: dziennikarz Ryszard Bongowski, teolożka i publicystka Zuzanna Radzik, teolog ks. Damian Wąsek oraz publicysta i wydawca Henryk Woźniakowski.

Jednocześnie z radością informujemy, że na swoją tegoroczną lekturę klubową klubowicze wybrali „Etykę solidarności” ks. Józefa Tischnera. Więcej o działalności Klubów „Tygodnika Powszechnego” i o organizowanych przez nie wydarzeniach można się dowiedzieć tutaj.

Autorem zdjęcia jest Adam Walanus.