O wolności z Tischnerem

Strona główna/Bez kategorii/O wolności z Tischnerem

O wolności z Tischnerem

„W gruncie rzeczy my tu o nic innego nie dbamy, jak ino o to, żeby wyrazić jakąś prawdę, która w nas jest. Nie udajemy, po prostu – jesteśmy”, mówi o kulturze góralskiej ks. Józef Tischner w krótkim reportażu Krzysztofa Krzyżanowskiego z Mszy Ludzi Gór pod Turbaczem w sierpniu 1991 r. Film zatytułowany „Rozmowa o wolności” jest dostępny w Internecie.

Każdego roku w sierpniu ks. Tischner regularnie odprawiał Mszę Ludzi Gór na Polanie Rusnakowej pod Turbaczem, tuż obok kaplicy nazywanej Kaplicą Papieską. Schodzili się na nią mieszkańcy gorczańskich wsi, ale też górale z innych stron i liczni turyści. Wydarzenia te zdokumentowane zostały w publikacji „Słowo o ślebodzie”, zawierającej zachowane turbaczowe kazania ks. Tischnera, fotoreportaż Stefana Figlarowicza oraz posłowie Wojciecha Bonowicza, szczegółowo opisujące historię tych wyjątkowych spotkań.

Reportaż zatytułowany „Rozmowa o wolności” powstał z okazji jednej z takich uroczystych mszy – 13 sierpnia 1991 r. Data powstania filmu to rok 1992. Ciekawe, że w filmie pojawia się fragment kazania, które w książce „Słowo o ślebodzie” umieszczone zostało pod datą 8 sierpnia 1993 r. Niewykluczone, że konieczna będzie korekta; podczas przygotowań do publikacji redaktorzy korzystali z własnych nagrań ks. Tischnera oraz kaset wypożyczonych przez nieżyjącego już dziś ks. Kazimierza Krakowczyka. Kasety te były opisane, ale nie ma pewności, czy zawsze właściwie.
Dziesięciominutowy film można obejrzeć tutaj.

2014-08-19T09:02:00+00:00 19 sierpnia 2014|Bez kategorii|