W środę 1 grudnia Wojciech Bonowicz będzie gościem bielskiego Klubu „Tygodnika Powszechnego”, a w poniedziałek 6 grudnia spotka się ze wszystkimi klubowiczami w sieci. Okazją jest premiera nowej książki z tekstami ks. Józefa Tischnera – „Wolność człowieka gór”.

„Wolność człowieka gór” to zbiór artykułów i wystąpień ks. Tischnera poświęconych górom i góralom. Teksty te zachowały się w archiwum autora, niektóre były publikowane w czasopismach albo niskonakładowych wydawnictwach. Dokonując wyboru, Wojciech Bonowicz jako ich centralny motyw wskazał problem wolności. Według Tischnera być wolnym to – „być sobą u siebie”. To znaczy – rozumieć otaczający świat, oswoić go myślą i pracą, ale bynajmniej nie zapanować nad nim. Tischner opisuje ludzi, którzy mimo trudnych warunków życia potrafili zadomowić się w świecie dzięki tworzonej kulturze. Góry dawały im poczucie wolności, oni odpowiadali sztuką. Czy dziś góry także mogą dać ludziom podobne poczucie? I czy współcześni ludzie gór potrafią odpowiedzieć na ich piękno? Oto niektóre z pytań, jakie nasuwają się po lekturze tej książki.

O tych i innych sprawach będzie można porozmawiać z autorem wyboru podczas spotkania na żywo, które odbędzie się w Bielsku-Białej w Willi Sixta (ul. Mickiewicza 24) w środę 1 grudnia o godz. 17. Organizatorzy proszą o rejestrację na adres: [email protected], z powodu pandemii liczba miejsc jest bowiem ograniczona. Podczas spotkania będzie można zakupić zarówno książkę „Wolność człowieka gór”, jak i biografię ks. Tischnera autorstwa Wojciecha Bonowicza.

Wszyscy klubowicze – i nie tylko – będą się też mogli spotkać z Wojciechem Bonowiczem on-line w poniedziałek 6 grudnia. Szczegóły zostaną ogłoszone na profilu facebookowym Klubów „TP” oraz na stronie internetowej.

Książkę „Wolność człowieka gór” można zamówić tutaj.