„Tym, czego dziś najbardziej powinniśmy się obawiać, jest strach”, mówił ks. Tomáš Halík, jeden z tegorocznych laureatów Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera. Uroczysta gala odbyła się 25 listopada w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie, tym razem z licznym udziałem publiczności. Można ją też obejrzeć w Internecie.

 

Na gali pojawili się wszyscy laureaci: teolog i publicysta ks. Tomáš Halík, filozof nauki i popularyzator jej osiągnięć Łukasz Lamża oraz przedstawicielki i przedstawiciele Archidiecezjalnego Zespołu Domowej Opieki Paliatywnej z Warszawy z jego dyrektorem ks. Władysławem Dudą. Protokół z obrad jury odczytał przewodniczący – ks. Adam Boniecki, który następnie wspólnie z prezes zarządu SIW Znak Dominiką Kozłowską oraz wiceprezesem zarządu Grupy Ergo Hestia Grzegorzem Szatkowskim wręczył nagrodzonym statuetki wykonane przez Mariana Gromadę. W drugiej części spotkania, prowadzonego przez Jolantę Kogut, laureaci zasiedli do rozmowy, którą moderowali Dominika Kozłowska i ks. Adam Boniecki.

W gali uczestniczyło na żywo około 200 osób, a jej zapis jest dostępny w Internecie. Zarówno wypowiedzi laureatów po odebraniu nagrody, jak i ich głosy w dyskusji dotyczy bardzo różnych spraw: od tego, co dzieje się dziś z Kościołem katolickim nie tylko w Polsce („Musimy przejść od katolicyzmu do katolickości”, powiedział Halík), do tego, jak rozmawiać ze zwolennikami teorii paranaukowych („Nie definiujmy człowieka, spróbujmy najpierw zrozumieć, o co mu chodzi”, apelował Łukasz Lamża. Duża część rozmowy poświęcona była powstaniu ruchu hospicyjnego i jego celom. „W opiece hospicyjnej bardzo ważne jest uszanowanie wolności człowieka, którego tą opieką obejmujemy”, podkreślił ks. Duda. „Chodzi o to, żeby nie zadeptać tej wolności nadmierną troskliwością”.

Impreza przebiegła bardzo sprawnie, a wszyscy uczestnicy podkreślali znakomite warunki, jakie zapewniło tej wyjątkowej uroczystości Nowohuckie Centrum Kultury. Nagroda prawdopodobnie już na trwałe wręczana będzie jesienią każdego kolejnego roku.

Zachęcamy bardzo do obejrzenia tegorocznej gali Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera. Można ją obejrzeć poniżej.

 

Na zdjęciu od lewej: Grzegorz Szatkowski, Dominika Kozłowska, Bożena Tomik (lekarz neurolog z Archidiecezjalnego Zespołu Domowej Opieki Paliatywnej), ks. Władysław Duda, ks. Tomáš Halík, Łukasz Lamża, ks. Adam Boniecki. Autorem zdjęcia jest Adam Walanus.