„Nigdy nie była to nagroda gwiazdorska”, pisze Wojciech Bonowicz w specjalnym dodatku do „Tygodnika Powszechnego” poświęconym Nagrodzie Znaku i Hestii imienia ks. Józefa Tischnera. „A jednak wszystkie laureatki i laureaci to prawdziwe gwiazdy: ludzie, po spotkaniu z którymi chce się mądrzej i pełniej żyć”.

Dodatek poświęcony jest idei nagrody, ale też przedstawia sylwetki jej tegorocznych laureatów – ks. Tomásza Halíka, Łukasza Lamży oraz Archidiecezjalnego Zespołu Domowej Opieki Paliatywnej z Warszawy kierowanego przez ks. Władysława Dudę.

Żadna inna nagroda, podkreśla Bonowicz, „nie łączy tylu różnych światów. Żadna też nie traktuje ich z równą powagą. (…) Przypominam sobie nagrodzone przed wielu laty siostry Sawickie – Teresę i Martę – które wyróżniono za to, że prowadziły domową kuchnię dla potrzebujących. Równolegle z nimi nagrodę odbierał znany dziennikarz Wiktor Osiatyński, autor przejmującej książki o własnych zmaganiach z alkoholizmem. »Cogito Ergo Hestia« zażartował, co było ukłonem w stronę fundatora nagrody. Bo piękne jest i to, że nagroda ma wymiar finansowy, nie ogranicza się do wręczenia dyplomu i uścisku ręki”.

Nagrodę powołały ją do życia dwie instytucje – Grupa Ergo Hestia i Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (przy czym w powstaniu nagrody udział miały redakcje zarówno wydawnictwa, jak miesięcznika). „Każdy z laureatów otrzymuje 33 tys. złotych oraz piękną statuetkę zaprojektowaną i wykonaną przez Mariana Gromadę. Trzy kategorie, które wymyślili twórcy nagrody, odzwierciedlają trzy pola, na których aktywny był jej patron. Pole pierwsze to wysoka filozofia i teologia, pole drugie – publicystyka i eseistyka reagująca na bieżące wydarzenia, pole trzecie – inicjatywy duszpasterskie i społeczne o charakterze humanitarnym. Oryginalnym pomysłem jest to, że każda z kategorii nawiązuje do tytułu jednej z książek ks. Tischnera: »Myślenie według wartości«, »Nieszczęsny dar wolności« i »Polski kształt dialogu«”.

Tegoroczne nagrody zostaną wręczone 25 listopada podczas gali w Nowohuckim Centrum Kultury (od jakiegoś czasu szczegółowo informujemy o niej na naszej stronie internetowej, a także facebookowym profilu „Józef Tischner”). Gale Nagrody Znaku i Hestii imienia ks. Józefa Tischnera są zawsze wielkim przeżyciem i także odróżniają się od innych podobnych uroczystości. „Najważniejsze podczas nich nie są efekty specjalne, gra świateł czy głośna muzyka, lecz – słowo. Uroczystość wieńczy rozmowa z laureatkami i laureatami. Rozmowa niespieszna, pozwalająca poznać, co ich w życiu motywuje i inspiruje, a zarazem zrozumieć lepiej, co się dzieje w naszym świecie i jak można zaradzić rozmaitym jego biedom. Głosy ludzi przychodzących z rożnych stron łączą się we wspólną opowieść, pokazując jednocześnie, że – jak pisał Tischner – nie wolno na świat patrzeć tylko z jednego okna, trzeba szukać nowych punktów widzenia”.

Dodatek poświęcony Nagrodzie Znaku i Hestii imienia ks. Józefa Tischnera ukazał się w 47. numerze „Tygodnika Powszechnego”. Numer ten będzie w kioskach i salonach do 23 listopada. Z treścią dodatku można się też zapoznać tutaj.

O tegorocznej edycji można będzie posłuchać m.in. w poniedziałek 22 listopada o godz. 21 w Radiu Nowy Świat. Gośćmi Jerzego Sosnowskiego będą Wojciech Bonowicz i ks. Władysław Duda. Obszerną informację o nagrodzie można też znaleźć na stronie Radia Kraków – audycję poświęconą tegorocznym laureatom przygotowała Jolanta Drużyńska, a ich sylwetki przedstawił sekretarz nagrody Łukasz Tischner.