Prof. Bogdan de Barbaro wygłosi Wykład Tischnerowski, ks. Adam Boniecki ogłosi werdykt, laureatki i laureaci zasiądą na scenie, by dyskutować, a w części artystycznej wystąpi zespół Chvost. Zapraszamy serdecznie na Galę wręczenia Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera, która odbędzie się w czwartek 24 listopada w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie.

 

Nagroda zostanie wręczona po raz dwudziesty drugi – tym razem według nowego regulaminu, w którym fundatorzy określili, że przyznawana będzie odtąd w dwóch kategoriach (zamiast dotychczasowych trzech). W kategorii „pisarstwo” nagrodzony został w tym roku Zbigniew Nosowski – dziennikarz, publicysta, działacz katolicki, redaktor naczelny czasopisma „Więź”, autor książki „Szukanie nadziei” (2021) oraz cyklu artykułów „Przeczekamy i prosimy o przeczekanie”. W kategorii „inicjatywa społeczna” nagrodzono natomiast Grupę Granica i Warszawski Klub Inteligencji Katolickiej, czyli osoby i organizacje zaangażowane w pomoc ludziom uwięzionym w lasach na pograniczu polsko-białoruskim.

Nowością będzie Wykład Tischnerowski, do wygłoszenia którego zaproszono znanego psychiatrę i psychoterapeutę Bogdana de Barbaro. Po wykładzie nastąpi uroczyste odczytanie werdyktu i wręczenie dyplomów oraz statuetek autorstwa Mariana Gromady. Nagroda ma też wymiar finansowy – w każdej kategorii wynosi on 50 tysięcy złotych. Nagrodzeni wezmą następnie udział w rozmowie, którą poprowadzi Wojciech Bonowicz. Całej uroczystości towarzyszyć będzie duet Chvost, grający „folk jutra”, czyli muzykę etniczno-elektroniczną. Duet tworzą znana i ceniona wokalistka Paulina Bisztyga oraz obsługujący elektroniczne instrumentarium Minoo.

Galę wręczenia Nagrody Znaku i Hestii im. Józefa Tischnera odbędzie się w czwartek 24 listopada w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie (al. Jana Pawła II 232). Początek o godzinie 18.00. Pierwszeństwo będą miały osoby z wejściówkami, które można już pobierać w NCK lub w punktach Info Kraków (ul. Św. Jana 2, ul. Józefa 7 oraz os. Zgody 7). Wszystkich zainteresowanych – także spoza Krakowa – gorąco zapraszamy. Sala NCK jest duża i na pewno pomieści chętnych, ilu by ich nie przybyło!

Więcej informacji o Nagrodzie Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera oraz jej tegorocznych laureatach można znaleźć tutaj.

Autorem zdjęcia jest Adam Walanus.