O Tischnerze i jego „Dzienniku” w Radiu Kraków

Strona główna/Bez kategorii/O Tischnerze i jego „Dzienniku” w Radiu Kraków

O Tischnerze i jego „Dzienniku” w Radiu Kraków

W czwartek 4 września o godz. 21 w Radiu Kraków będzie można posłuchać audycji poświęconej ks. Józefowi Tischnerowi i jego „Dziennikowi 1944-1949”. Gościem audycji Anny Łoś z cyklu „Koło kultury” będzie Wojciech Bonowicz, który opiekował się redakcyjnie „Dziennikiem”.

Wprawdzie do premiery książki zostały jeszcze trzy tygodnie, ale zainteresowanie nią jest już bardzo duże. „Dziennik” Tischnera wyróżnia się bowiem niewątpliwie na tle wielu innych publikowanych w ostatnich latach memuarów. Tischner należał do pokolenia, które II wojnę światową, a potem instalowanie się komunizmu przeżyło świadomie, choć nie mogło jeszcze uczestniczyć aktywnie w dziejących się wydarzeniach. Jego notatki wiernie oddają to, co działo się w głowie chłopca, który – jak powie po latach Tischner – przeżywał „kuszenie umysłu” przez marksizm, a jednocześnie był głęboko wierzący i zdawał sobie sprawę, że istnieją granice kompromisu. „Dziennik” jest pełen intrygujących scen, które dobrze oddają atmosferę powojennego Podhala. Widać w nim też zalążki talentu literackiego, który potem rozwinie się w eseistyce i homiletyce Tischnera, a zwieńczenie znajdzie w „Historii filozofii po góralsku”. Na kartach „dziennika” spotkać zresztą będzie można wielu późniejszych bohaterów „Historii…”
O tych i innych sprawach będzie mówić w audycji „Koło kultury” Wojciech Bonowicz. Radia Kraków można słuchać na terenie całego województwa małopolskiego oraz w otaczających go gminach na następujących częstotliwościach: Kraków – 101,6 MHz, Krynica-Zdrój – 102,1 MHz, Rabka-Zdrój – 87,6 MHz, Szczawnica i Nowy Sącz – 90,0 MHz, Tarnów – 101,0 MHz, Zakopane – 100,0 MHz, Andrychów – 98,8 MHz, Gorlice – 97,4 MHz.

2014-09-03T16:08:00+00:00 3 września 2014|Bez kategorii|