Najnowszy numer kwartalnika „Pressje” nosi tytuł: „Dramat Tischnera”. Jego autorzy zastanawiają się m.in. nad rolą, jaką ks. Józef Tischner odegrał w przemianach, które nastąpiły po 1989 roku. Tej sprawie poświęcona też będzie dyskusja, która odbędzie się w Warszawie w czwartek 18 czerwca w restauracji Trzecia Waza (Krakowskie Przedmieście 64). W dyskusji udział wezmą: Anna Karoń-Ostrowska, Zbigniew Stawrowski i Jan Maciejewski.

„Istnieją biografie, w których odbija się historia. Są też takie, które historię tworzą:, piszą organizatorzy spotkania. „Przypadek Józefa Tischnera, któremu poświęcony jest najnowszy numer >>Pressji<<, należy do obu tych zbiorów. Użyjemy jego biografii jako soczewki, przez którą będziemy patrzeć na współczesną Polskę”.
W artykułach opublikowanych w „Pressjach” dominują głosy krytyczne wobec Tischnera. Czy tak będzie również podczas czwartkowego spotkania? W dyskusji, która rozpocznie się o godz. 18, udział wezmą filozofowie: Anna Karoń-Ostrowska (członkini redakcji „Więzi”, współzałożycielka Instytutu Myśli Józefa Tischnera), Zbigniew Stawrowski (wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, dyrektor IMJT) oraz Jan Maciejewski (redaktor naczelny kwartalnika "Pressje"). Spotkanie poprowadzi Paweł Grad. Wstęp jest wolny.
Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć tutaj.