We wtorek 27 listopada Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku zaprasza na kolejne z cyklu spotkań poświęconych najnowszej historii Polski. Tym razem jego bohaterem będzie Stanisław Stomma.

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

 

„Kiedy 10 lutego 1976 roku w sejmie głosowano nad zmianami w Konstytucji PRL, był jedynym, który powiedział: nie. Nie – PZPR nie jest kierownicza silą narodu, nie – Polska nie jest państwem socjalistycznym działającym pod dyktando ZSRR, nie – prawa obywateli nie mogą być uzależnione od wypełniania obowiązków wobec socjalistycznego państwa. Przeszło dwadzieścia lat wcześniej jako jeden z redaktorów >>Tygodnika Powszechnego<< odmówił zamieszczenia nekrologu Stalina, a w 1968 roku głośno protestował przeciw agresji władz wobec zrewoltowanej młodzieży. Jego postawa sprzeciwu, zarazem głęboko rozważna i perspektywiczna, burzyła spokój i zadowolenie decydentów”.

Stanisław Stomma to jedna z najciekawszych postaci polskiego życia intelektualnego i politycznego po II wojnie światowej. Nakładem Znaku ukazała się niedawno obszerna (700 stron!) praca Radosława Ptaszyńskiego, historyka Stanisław Stomma z Uniwersytetu Szczecińskiego, zatytułowana „Stommizm. Biografia polityczna Stanisława Stommy”. W spotkaniu organizowanym przez ECS obok autora książki udział weźmie też publicysta i prezes Znaku Henryk Woźniakowski, który miał okazję ze Stommą współpracować. Spotkanie, które rozpocznie się o godz. 18 w bibliotece ECS (pl. Solidarności 1, I piętro), poprowadzi Michał Przeperski z Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Więcej informacji o książce i o spotkaniu można znaleźć tutaj.