Bardzo ciekawie zapowiada się organizowane przez Gdański Areopag w dniach 7-10 listopada Forum Dialogu poświęcone sprawiedliwości. „Tegoroczne obchody ważnych wydarzeń przeszłości”, pisze jeden z inicjatorów tego przedsięwzięcia, ks. Krzysztof Niedałtowski, „pokazały nam, jak trudno sprawiedliwie opisać krzywdy, zwycięstwa i ofiary. W pamięci narodów naszej części świata ciągle żywe są mity, ciągle obecne stereotypy, ciągle gorące resentymenty. Jak zdobyć się na bezstronność i obiektywizm w stosunkach z naszymi sąsiadami? Chcemy o tym rozmawiać przy okrągłym stole nie językiem polityki, ale etyki i prawa”.
Do otwierającej forum debaty poświęconej „Historii i sprawiedliwości” (sobota 7 listopada, godz. 18; wszystkie imprezy odbywają się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance) zaproszono specjalistę od relacji polsko-niemieckich, dziennikarza Adama Krzemińskiego, pierwszą rzecznik praw obywatelskich Ewę Łętowską, specjalistę z zakresu konstytucjonalizmu i praw człowieka Wiktora Osiatyńskiego (laureata Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera z 2004 r.) oraz historyka-mediewistę Henryka Samsonowicza. Moderatorami debaty będą ks. Krzysztof Niedałtowski oraz Maciej Wierzyński.
Dzień później w debacie „Sprawiedliwość dla społeczeństwa” (niedziela 8 listopada, godz. 18) o „uczciwym urządzaniu społeczeństwa teraz i w przyszłości” dyskutować będą: prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska, główny ekonomista BRE Banku Ryszard Petru, teolog, psycholog, członek redakcji „Tygodnika Powszechnego” ks. Jacek Prusak SJ oraz socjolog, publicysta, redaktor naczelny „Krytyki Politycznej” Sławomir Sierakowski.
Na kolejny wieczór (poniedziałek 9 listopada, godz. 18) organizatorzy forum zaplanowali… próbę generalną końca świata. „Jak będzie wyglądał sąd nad światem na końcu czasów? Odpowiedzi na to pytanie podejmowali się artyści i literaci, wizjonerzy i teologowie. Ich intuicja i talent pozwalały na śmiałe wizje Sądu Ostatecznego. Chcemy się nimi posłużyć”, piszą organizatorzy, „aby skonfrontować je z ludzką sprawiedliwością – tą spod znaku paragrafu i tą spontaniczną, intuicyjną. Spróbujemy razem podjąć się karkołomnego zadania osądzenia znanych postaci obecnych w naszej zbiorowej wyobraźni, zaczynając od Judasza i Dobrego Łotra…” W debacie zatytułowanej „Kto do nieba, kto do piekła” jako rzecznik prawników wystąpi Wiktor Osiatyński, a jako rzecznik artystów i teologów ks. Krzysztof Niedałtowski. Przewidziany jest też aktywny udział publiczności.
I wreszcie w ostatnim dniu gdańskiej imprezy (wtorek 10 listopada, godz. 18) spotkać się będzie można z gościem specjalnym forum, historykiem i publicystą Timothym Gartonem Ashem z Oxford University, uważanym za jednego z najlepszych specjalistów badających transformację państw Starego Kontynentu – a szczególnie Europy Środkowo-Wschodniej – w ostatnim ćwierćwieczu. Debata z jego udziałem nosić będzie tytuł: „Od polskiej rewolucji do nowej Europy”. Wezmą w niej udział również: chirurg Piotr Czaudera, prawniczka Aleksandra Dulkiewicz, pisarz i teatrolog Jerzy Limon oraz dziennikarka Barbara Szczepuła. Moderatorem spotkania będzie dziennikarz Jacek Pałasiński.
Forum „Sprawiedliwość” jest trzecią – po „Zgodzie” (jesień 2008) i „Wolności” (wiosna 2009) – z cyklu imprez poświęconych ośmiu cnotom i dążeniom, których alegorie umieszczono na słynnej gdańskiej Złotej Bramie. Na debaty wstęp jest tylko za zaproszeniami. Ich zapisu będzie można wysłuchać po zakończeniu imprezy na stronie www.areopag.pl. Tam też można się zarejestrować, aby wziąć udział w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Gdański Areopag. Wiosną 2010 roku planowane jest kolejne forum: o dobrobycie.