Zorganizowana 21 stycznia dyskusja z udziałem o. Jana A. Kłoczowskiego i Bogdana de Barbaro przyciągnęła do Instytutu Myśli Józefa Tischnera tłumy. W Internecie jest już jej filmowy zapis.

 

Nie wszyscy, którzy wybrali się 21 stycznia do siedziby IMJT przy ul. Sławkowskiej na „Poniedziałek z Tischnerem”, zdołali wejść do sali spotkań. Dyskusja zatytułowana „Gdy psychologia staje się religią, a religia psychoterapią” zgromadziła tak wielką grupę słuchaczy, że po raz pierwszy zajęte były nie tylko wszystkie fotele i krzesła, ale również miejsca na podłodze. I nic dziwnego, skoro do dyskusji zaproszeni zostali filozof i duszpasterz o. prof. Jan Andrzej Kłoczowski OP oraz psychiatra i psychoterapeuta prof. Bogdan de Barbaro. Organizatorzy zdecydowali, że udostępnią w Internecie filmowy zapis tego spotkania.

 

 

Dyskusja, którą poprowadził o. dr Grzegorz Chrzanowski OP, połączona była z promocją książki o. Kłoczowskiego „U źródeł nowoczesnego myślenia o religii. Szkice z filozofii religii dla humanistów. Część II”. Książka jest kontynuacją wydanej w roku 2017 pozycji „Drogi i bezdroża. Szkice z filozofii religii dla humanistów”. „Jan Andrzej Kłoczowski OP bada tu podstawy nowoczesnej filozofii religii, ponieważ wychodzi z założenia, że chcąc zrozumieć teraźniejszość, trzeba sięgnąć do jej źródeł ukrytych w przeszłości”, pisze Adam Workowski. „Omawiane postacie i problemy są ze sobą powiązane i toczą między sobą >>podskórny<< dialog. To sprawia, że kolejno czytane eseje oświetlają się nawzajem. W pierwszej części autor opisuje najważniejszych myślicieli, a w drugiej palące problemy filozofii religii. Dwie części budują dwa typy narracji – jeden przedstawia rozwój koncepcji filozofii religii, a drugi – pogłębiający opis doświadczeń i pojęć dotyczących duchowości. Obie narracje nakładają się na siebie, pokazując bogactwo źródeł współczesnej filozofii religii”.

 

Obie książki o. Kłoczowskiego można zamówić tutaj.

 

Autorem zdjęcia jest Adam Walanus.