„W stronę Xenopolis” – taki tytuł nosi obszerny tom esejów Krzysztofa Czyżewskiego, laureata Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera z 2018 r. W niedzielę 11 października autor spotka się z publicznością w Krakowie.

 

W stronę Xenopolis to najobszerniejszy jak dotąd wybór twórczości eseistycznej Krzysztofa Czyżewskiego”, czytamy na stronie wydawcy książki, Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. „Umiejscawia on Europę Środkową w samym środku najważniejszych dla współczesnego świata pytań i problemów: kryzysu wspólnotowości, pogłębiających się podziałów i coraz ostrzejszych wojen kulturowych. Czyżewski w ciągu trzydziestu lat przeszedł jako eseista drogę od panoramicznego portretowania kultury i Europy Środkowej, po stworzenie kameralnej i uniwersalnej idei małego centrum świata. Żywym doświadczeniem współczesności pozostaje mur, a o pogłębiających się podziałach w coraz mniejszym stopniu decydują bariery: językowa, etniczna czy ustroju politycznego. Dzisiejszy mur wyrasta wewnątrz społeczności, a bliskość obcego, nie na zewnątrz naszego świata, ale w intymnej przestrzeni zarezerwowanej dotychczas dla tego, co bliskie i swoje, ustanawia nowy mur, w którym zapieczętowane są nasze lęki i zagubienia. Problemem współczesności nie jest ugruntowanie odmienności i różnic, lecz żywotność »tkanki łącznej«. Dlatego opowieść otwierająca perspektywę jutra prowadzi nas do Xenopolis, wspólnoty obcowania, w której polis zawiązuje się dzięki gościnności (xenia) i współistnieniu z innym (xenos)”.

Krzysztof Czyżewski jest pisarzem, tłumaczem, redaktorem, reżyserem i wykładowcą uniwersyteckim, a przede wszystkim – jak sam siebie określa – praktykiem idei. Współtworzył Fundację Pogranicze i Ośrodek Pogranicze – sztuk, kultur, narodów w Sejnach. Wraz z zespołem Pogranicza powołał do istnienia Międzynarodowe Centrum Dialogu im. Czesława Miłosza w Krasnogrudzie. Inicjator programów dialogu międzykulturowego w Europie Środkowo-Wschodniej, na Kaukazie, w Azji Środkowej, Indonezji, Bhutanie, Afryce Północnej, Bliskim Wschodzie i Stanach Zjednoczonych. Autor m.in. książek „Ścieżka pogranicza” (2001), „Linia powrotu. Zapiski z pogranicza” (2008), „Miłosz. Tkanka łączna” (2014), „Małe centrum świata. Zapiski praktyka idei” (2017), „Żegaryszki” (2018). W 2018 r. wraz z zespołem Pogranicza otrzymał Europejską Nagrodę Kultury im. Księżniczki Małgorzaty wręczoną w Amsterdamie, a indywidualnie – Nagrodę Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera.

W niedzielę 11 października o godz. 17 Krzysztof Czyżewski weźmie udział w spotkaniu zorganizowanym w księgarni Klezmer-Hois przy ul. Szerokiej 6 w Krakowie. Rozmowę z autorem poprowadzi Jakub Kornhauser. Wstęp na spotkanie jest wolny. Będzie ono również transmitowane na facebookowym profilu Wydawnictwa Austeria, które jest współorganizatorem spotkania.

Książka „W stronę Xenopolis” jest obecnie dostępna wyłącznie w formie e-booka, który można zamówić tutaj. Papierowy dodruk w sprzedaży pojawi się jeszcze w tym roku.

Autorem zdjęcia jest Adam Walanus.