„Demokracja jest przeciwna naturze” – taki tytuł nosi szkic Leszka Kołakowskiego, o którym będzie można porozmawiać we wtorek 21 kwietnia o godz. 11 w Studiu im. Romany Bobrowskiej w Radiu Kraków (al. Słowackiego 22). „Lekcję czytania”, organizowaną wspólnie z „Tygodnikiem Powszechnym”, poprowadzi Wojciech Bonowicz. Wstęp na spotkanie jest wolny.

„Mówiąc, że demokracja jest przeciwna naturze, chcę wysłowić w skrócie przypuszczenie, że te ludzkie instytucje, które rodzą się spontanicznie, niezaplanowane, nie tylko demokracji nie wytwarzają, lecz opierają się jej w sposób odruchowy”, napisał wybitny filozof w szkicu opublikowanym w 1999 roku. Czym jest demokracja? A czym natura? Dlaczego pozostają w konflikcie? Na te i podobne pytania będzie szukał odpowiedzi wraz z uczestnikami „Lekcji…” Wojciech Bonowicz. Esej Leszka Kołakowskiego został opublikowany w wydanej w ubiegłym roku książce „Niepewność epoki demokracji”. Książkę można zamówić tutaj.
„Lekcja czytania” z Wojciechem Bonowiczem to już ostatnie spotkanie w Ramach Strefy Tischnera, która poprzedzała 15. Dni Tischnerowskie. Współorganizatorem tegorocznej Strefy było Radio Kraków. W budynku Radia na czas trwania Dni pozostanie specjalnie wydzielona przestrzeń, w której można usiąść o poczytać książki ks. Tischnera. Zachęcamy do odwiedzania tego miejsca.