„Ojciec, czyli o Pieronku” – taki tytuł nosi nowy film dokumentalny Szymona J. Wróbla. W sobotę 18 listopada film będzie miał premierę w Żywcu, a dzień później zostanie pokazany w Krakowie.

Szymon J. Wróbel zrealizował do tej pory dwa dokumenty: „Jego oczami”, opowiadający o ks. prof. Józefie Tischnerze  z perspektywy jego brata Kazimierza, oraz „Z domu…” – o niemieckiej akcji wysiedleńczej z Żywiecczyzny („Saybusch Aktion”). Bohaterem najnowszego filmu jest urodzony w Radziechowach bp Tadeusz Pieronek, jedna z najbarwniejszych postaci polskiego Kościoła. Bliski współpracownik Karola Wojtyły, specjalista od prawa kanonicznego, potem sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski i rektor Papieskiej Akademii Teologicznej, dziś aktywny m.in. jako publicysta i komentator bieżących wydarzeń, obchodził w tym roku 60. rocznicę święceń kapłańskich i 25. biskupich.

Ale film traktuje nie tylko o nim. W pełnometrażowym, trwającym blisko 90 minut dokumencie reżyser zdecydował się bowiem opowiedzieć równocześnie o ojcu biskupa – Władysławie Pieronku, liderze góralskiego ruchu regionalnego, kronikarzu, legioniście i społeczniku, który wywarł ogromny wpływ na przyszłego duchownego.

W filmie obok biskupa Pieronka i jego brata Mieczysława zobaczymy m.in. Jerzego Owsiaka, ks. Adama Bonieckiego oraz dziennikarza Marka Zająca, który przed laty przygotował obszerny wywiad-rzekę z biskupem. Muzykę do filmu stworzył Krzysztof Trebunia-Tutka, autorem plakatu do filmu jest Sebastian Kubica, a zdjęcia kręcone były w Żywcu i okolicach, a także w Warszawie i w Krakowie.

Pokaz premierowy odbędzie się w sobotę 18 listopada w Kinie Janosik w Żywcu (ul. Sobieskiego 1) o godz. 20. Po seansie przewidziano dyskusję z udziałem reżysera. Dzień później – w niedzielę 19 listopada – film zostanie pokazany w krakowskim Kinie Pod Baranami. Początek krakowskiej projekcji o godz. 16.