Ks. Michał Heller, kard. Gianfranco Ravasi, Jan Woleński i Andrzej Zoll – oto niektórzy z uczestników konferencji zorganizowanej w 10. rocznicę śmierci abp. Józefa Życińskiego. Konferencja odbędzie się w środę 10 lutego i będzie dostępna on-line.

 

Organizatorem konferencji jest Wydział Filozofii KUL. „Józef Życiński (1948-2011) był jednym z najbardziej rozpoznawalnych hierarchów polskiego Kościoła przełomu XX i XXI wieku”, czytamy na stronie tego wydarzenia. „W 1990 roku Jan Paweł II mianował go biskupem tarnowskim, a w 1997 arcybiskupem lubelskim. Jako pasterz diecezji lubelskiej z urzędu pełnił funkcję wielkiego kanclerza KUL, ale także kierował Katedrą Relacji między Nauką a Wiarą na Wydziale Filozofii. Zmarł niespodziewanie 10 lutego 2011 roku w Rzymie. (…) Ideą konferencji jest ukazanie wkładu abp. Józefa Życińskiego – hierarchy, profesora filozofii, intelektualisty, człowieka dialogu – w przestrzeń nauki i kultury oraz budowanie społecznej odpowiedzialności. Nie zabraknie również osobistych refleksji przyjaciół i współpracowników arcybiskupa”.

Konferencja zatytułowana „Aktualność przesłania Arcybiskupa Józefa Życińskiego” odbędzie się w formie zdalnej na platformie Microsoft Teams (do spotkania można dołączyć w przeglądarce internetowej, udział nie wymaga rejestracji ani posiadania konta w tej aplikacji). Początek o godz. 10.30. Wystąpienia zgrupowano w czterech sesjach, które będą poświęcone różnym aspektom myślenia i działania abp. Życińskiego. W pierwszej sesji wysłuchać będzie można m.in. wystąpień ks. Michała Hellera zatytułowanego „System Józefa Życińskiego?” oraz Jana Woleńskiego „Rozum i wiara w ujęciu Józefa Życińskiego”.

Link do transmisji znajduje się tutaj , a więcej informacji o konferencji i innych wydarzeniach związanych z rocznicą – tutaj