O abp. Jozefie Życińskim w rocznicę śmierci

Strona główna/Bez kategorii/O abp. Jozefie Życińskim w rocznicę śmierci

O abp. Jozefie Życińskim w rocznicę śmierci

10 lutego 2011 r. podczas pobytu w Rzymie zmarł niespodziewanie na zawał serca abp Józef Życiński. Wybitny duszpasterz i publicysta, wieloletni przyjaciel i współpracownik ks. Józefa Tischnera, miał w chwili śmierci 62 lata. W środę 25 stycznia w Instytucie Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie odbędzie się poświęcony jego pamięci wieczór, a w piątek 10 lutego na KUL-u sesja naukowa.

Wieczór organizowany 25 stycznia przez Instytut Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie (ul. Niecała 5) rozpocznie się o godz. 17. Hasłem wieczoru będą słowa: „Jestem Józef, Wasz brat”, a tematem – stosunek zmarłego metropolity lubelskiego do innych religii, wyznań, narodów i światopoglądów. Abp. Życińskiego wspominać będą m.in. ks. Tomasz Adamczyk, jego sekretarz, i ks. Mieczysław Puzewicz, rzecznik prasowy kurii lubelskiej.
Natomiast 10 lutego w kościele akademickim KUL o godz. 12.15 odprawiona zostanie uroczysta Msza św. za duszę zmarłego, po której rozpocznie się sesja naukowa zorganizowana przez trzy uczelnie, z którymi abp Życiński był związany: KUL, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II oraz Uniwersytet Kard. Stefana Wyszyńskiego. W czasie sesji wykłady wygłoszą m.in. ks. prof. Michał Heller i ks. prof. Stanisław Wszołek.

Tego samego dnia w archikatedrze lubelskiej o godz. 19 odprawiona zostanie uroczysta Msza św. za duszę abp. Życińskiego, której przewodniczyć będzie jego następca abp Stanisław Budzik. Podczas Eucharystii zostanie poświęcone epitafium zaprojektowane przez Zbigniewa Kotyłłę i opatrzone zdaniem: „Człowiek wielkiego umysłu i gorącego serca, niestrudzony pasterz oddany Bogu i ludziom w duchu i prawdzie”.

Pamięć abp. Życińskiego uczci także lubelskie wydawnictwo Gaudium. Na początku lutego do księgarń ma trafić album, w którym obok niepublikowanych zdjęć metropolity znajdą się też m.in. fragmenty jego dzieł oraz poświęcone mu wspomnienia. Album będzie nosić tytuł „Wasz pasterz, arcybiskup Józef” – tak bowiem podpisywał swoje listy pasterskie zmarły metropolita.

2012-01-23T15:33:00+00:00 23 stycznia 2012|Bez kategorii|