„Piękno pozostaje poza zasięgiem naszej mocy twórczej”, mówi w wywiadzie dla magazynu „Filozofuj!” Władysław Stróżewski. Nowy numer pisma właśnie trafił do sprzedaży.

Wśród autorów numeru znaleźli się też m.in. Mirosław Żelazny („Piękno”), Jerzy Luty („Sztuka, piękno a ewolucja”), Piotr Kozak („Jak opowiedzieć taniec?”), Anna Chęćka („Percepcja piękna: estetyczne pomieszanie zmysłów”) i Mateusz Salwa („Cuda i ohydy – dylematy estetyki przyrody”). „Czym jest piękno?”, czytamy we wstępniaku. „ Jak to możliwe, że tak różne w swojej naturze rzeczy, jak pełne barw i kształtów zjawisko przyrodnicze, pełen sekwencji dźwięków utwór muzyczny czy ukryty za ciągiem znaków-słów utwór poetycki, dzielą wspólną cechę? Jak ona wygląda? W jaki sposób jesteśmy zdolni ją dostrzec? Jeśli pytamy o piękno, to i zapytajmy o brzydotę. Na czym polega brzydota? Jak to się dzieje, że zarówno piękno, jak i brzydota mają na nas taki wpływ, że jedno powoduje w nas przyjemne doznania, drugie zaś odrazę? Jak to jest, że jedno wzbudza pragnienie obcowania, drugie – pragnienie oddalenia się? Czy piękno lub brzydota są czymś, co istnieje w rzeczach, poza naszymi umysłami? Czy są one czymś realnym i obiektywnym, jak powiedzieliby niektórzy filozofowie? A może nasze doświadczenie piękna bądź brzydoty jest jedynie iluzją, a zdolność do ich >>widzenia<< powstała w toku ewolucyjnych przemian – przetrwała, ponieważ motywowała nas do podejmowania działań, dzięki którym przetrwaliśmy jako gatunek? Z wytwarzaniem pięknych dzieł (takich jak obrazy, rzeźby, utwory muzyczne, literackie) związana jest sztuka. Jak jednak oceniać dzieła sztuki? Czy możemy powiedzieć, że >>Sarabanda<< Bacha jest obiektywnie piękniejsza od utworu >>Despacito<<? A może te utwory przynależą do różnych dziedzin muzyki, których nie można ze sobą porównywać, bo kierują się odmiennymi i niewspółmiernymi kryteriami piękna? Czy w takim razie istnieją uniwersalne miary piękna? W jaki sposób są one poznawalne? A może piękne jest po prostu to, co się komu podoba?” Na te i inne pytania próbują odpowiedzieć zaproszeni autorzy.
Ponadto w nowym numerze można przeczytać m.in. felietony Adama Groblera, Jacka Jaśtala, Witolda Marciszewskiego i Jana Woleńskiego, artykuł Aldony Pobojewskiej „Czym jest dialog?”, a także pierwszy odcinek nowego cyklu poświęconego filozofii języka, autorstwa Wojciecha Żełańca.

Więcej informacji o najnowszym numerze „Filozofuj!”, a także rożnych inicjatywach popularyzujących wiedzę filozoficzną można znaleźć tutaj.