Laureaci Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera ks. Mirosław Tosza i Piotr Kłodkowski będą gośćmi XIII Otwartej Konferencji dla Nauczycieli i Wychowawców, która odbędzie się w Łopusznej w dn. 17-18 lutego 2018. Organizatorem konferencji jest Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”.

O konferencji już na naszej stronie informowaliśmy, teraz tylko przypominamy. Zapisy przyjmowane były do 26 stycznia, ale tegoroczna konferencja ma charakter otwarty; można więc wpaść do Ośrodka „Natanael”, gdzie będzie się odbywać, i przysłuchać się wykładom, a przy okazji – wesprzeć Stowarzyszenie „Drogami Tischnera” , które ją zorganizowało.

Przewodnim tematem konferencji będzie „Spotkanie z Innym”, przy czym ów tytułowy Inny rozumiany jest bardzo szeroko. W programie znalazły się m.in. wykłady poświęcone migracjom we współczesnym świecie (Piotr Kłodkowski – „Dlaczego ludzie uciekają”, Marcin Żyła – „Uchodźcy”), życiu ludzi zmagających się z bezdomnością i odrzuceniem (ks. Mirosław Tosza – „Ubogi. Intruz czy brat?”) czy relacjom katolicko-protestanckim (ks. Marek Uglorz – „Od rozstania do pojednania”), Ks. Przemysław Bukowski opowie o „świecie chrześcijańskich inności”, dziennikarz Brian Scott przedstawi Polskę widzianą oczami „pierwszego Murzyna RP”, a Katarzyna Papaja z Wyższej Szkoły Europejskiej zaprosi do namysłu nad „nauczycielem refleksyjnym”. Jak zwykle, będzie też można posłuchać muzyki góralskiej, choć w tym roku – z racji zmiany terminu konferencji – nie będzie już wspólnego kolędowania. Spotkania poprowadzą tradycyjnie Wojciech Bonowicz i Stanisława Trebunia-Staszel.

Konferencja odbywa się w Ośrodku „Natanael” w Łopusznej (ul. Cyrla 35). Organizujące ją Stowarzyszenie „Drogami Tischnera” prosi o wspieranie jego działalności, która obejmuje dzieci i młodzież w różnym wieku oraz pracujących z nią nauczycieli i wychowawców. Można to będzie zrobić na miejscu lub poprzez wpłaty na konto: 97 8812 0005 0000 0000 1313 0001.

 

Szczegółowy program konferencji można znaleźć tutaj.