„Kościelna wiosna” – taki tytuł nosi tom rozmów Krystyny Strączek z biskupem Grzegorzem Rysiem, który ukazał się nakładem Znaku. „W czasie, gdy media krytykują księży, a wiara nie jest trendy, trudno patrzeć na Kościół optymistycznie”, pisze na okładce wydawca. „Biskup Grzegorz Ryś udowadnia, że Kościół, który tworzą zaangażowani świeccy, przeżywa właśnie swoją wiosnę”.
„Po co wierzącemu Kościół?” – tak brzmi pierwsze pytanie tej intrygującej rozmowy. „To tak jakby zapytać: po co wierzącemu wiara?”, odpowiada biskup Ryś. I tłumaczy, krok po kroku, czym Kościół jest, jakie jest jego znaczenie dla przekazu wiary. Głównym tematem książki są nowe ruchy w Kościele, które zmieniają jego oblicze: rośnie zaangażowanie świeckich, rosną też wymagania stawiane duchownym. Przede wszystkim jednak obie strony uczą się coraz lepiej siebie rozumieć i coraz efektywniej współpracować. Na podstawie znanych sobie wspólnot ksiądz biskup pokazuje, jak ważne jest apostolstwo prowadzone przez laikat, a zarazem – jak unikać pewnych niebezpieczeństw, na przykład naturalnej w przypadku małych wspólnot skłonności do zamykania się. Ruchy nie mają być sektami, lecz inkubatorami żywej wiary, otwartymi na innych, przypomina biskup Ryś.
W rozmowie z Krystyną Strączek młody krakowski biskup często odwołuje się do swojej wiedzy historycznej, która pomaga tłumaczyć poszczególne znaki i rytuały (np. przyjmowanie Komunii na rękę), a także wyjaśnia stanowisko Kościoła w niektórych sprawach (np. rezygnację z atmosfery „tajemniczości” w liturgii). Bardzo ciekawie mówi o znaczeniu ubóstwa w dojrzewaniu chrześcijańskim („Zawsze powtarzam, że Franciszek głosił ubóstwo dla dorosłych. Zaczyna się ono od stwierdzenia: materia nie jest niczym złym”), a także o roli, jaką w rozwoju duchowym pełni wolność („Ograniczeni to my jesteśmy własnym grzechem, nie wiarą”). Chętnie przywołuje swoje doświadczenia jako kapłana, np. z pobytu w Anglii, który bardzo mocno wpłynął na jego rozumienie Kościoła. Na kartach książki pojawia się też wiele znanych postaci, które biskup Ryś spotkał, m. in. o. Leona Knabita, ks. Józefa Tischnera czy Jerzego Turowicza.
W książce obok zapisu rozmowy znalazły się też trzy świadectwa: Haliny i Dariusza Reguckich (opowiadających o Drodze Neokatechumenalnej), Elżbiety i Sylwestra Szeferów (ze Wspólnoty Emmanuel) oraz Wojciecha Bonowicza (od lat związanego z ruchem „Wiara i Światło”).
Książkę „Kościelna wiosna” można zamówić tutaj.