Z przyjemnością przedstawiamy drugą nominację do Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera w kategorii II – za inicjatywy duszpasterskie i/lub społeczne będące działaniem według wartości głoszonych przez ks. Józefa Tischnera.

Nominację otrzymały siostry dominikanki prowadzące w Broniszewicach koło Pleszewa Dom Chłopaków, gdzie znalazło bezpieczne miejsce do życia 67 chłopaków z głębokimi niepełnosprawnościami. Są wśród nich m.in. chłopcy z dziecięcym porażeniem mózgowym, zmagający się z autyzmem, niewidzący, niesłyszący, niektórzy niewstający z łóżek.

Dom prowadzony przez siostry to miejsce realnej pomocy i jednocześnie miejsce symboliczne. To żywe świadectwo prawdy, że każde ludzkie życie zasługuje na uwagę, ochronę, czułość i że społeczeństwo, a w nim Kościół, powinno skupić się wokół tych, którzy wcześniej byli marginalizowani. Siostry nie boją się niekonwencjonalnych działań, żeby zainteresować innych tym, co robią. Ich działalność zyskała powszechną sympatię u ludzi o bardzo różnych przekonaniach.

„Mamy 67 chorych, niepełnosprawnych synów – piszą siostry na stronie internetowej placówki. – A każdy z nich jest jedyny w swoim rodzaju. I każdego z nich kochamy najmocniej, jak to możliwe. Oni nie zapominają, że życie jest po to, by kochać, by się zachwycać i by się uśmiechać. Nie mówią o swoich chorobach, ale zawsze pytają, jak Ty się dzisiaj czujesz. Oni żyją drugim człowiekiem. A nas po prostu zwalają z nóg swoją niezwykłością”.