Z radością przedstawiamy pierwszą osobę nominowaną do tegorocznej Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera w kategorii II – za inicjatywy duszpasterskie i/lub społeczne będące działaniem według wartości głoszonych przez ks. Józefa Tischnera.

Nominację otrzymała Anna Dymna (ur. 1951) – wybitna aktorka teatralna i filmowa, działaczka społeczna, założycielka i prezeska Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, łącząca działalność artystyczną i dobroczynną, będąca wzorem dla wielu, którzy podejmują się działań humanitarnych.

Założona przez nią fundacja od 20 lat wspiera osoby z niepełnosprawnością intelektualną, organizuje konkursy i festiwale promujące ich twórczość, prowadzi warsztaty terapii artystycznej i zajęciowej. Upomina się o godność osób wciąż w naszym społeczeństwie marginalizowanych – osób z rozmaitymi niepełnosprawnościami, w szczególności z niepełnosprawnością intelektualną, ale też zmagających się np. z rzadkimi chorobami, nietypowymi dysfunkcjami (w prowadzonym przez aktorkę programie telewizyjnym „Spotkajmy się”). Anna Dymna dba nie tylko o swoją fundację, promuje również inne organizacje. W swojej działalności często odwołuje się do myśli ks. Tischnera, podkreślając, że jest on dla niej inspiracją w różnych trudnych momentach.

Jak podkreśla Kapituła Nagrody, Anna Dymna daje coś więcej niż bezpośrednią pomoc: ona zmienia obraz osób z niepełnosprawnością intelektualną w społeczeństwie, zmienia sposób, w jaki na nie patrzymy. W swoich wypowiedziach stara się przekazywać pozytywną wizję człowieka, wydobywając z ludzi przede wszystkim to, co dobre i co może ich połączyć z innymi.