Mamy zaszczyt przedstawić drugiego nominowanego do tegorocznej Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera w kategorii I – za pisarstwo, które stanowi kontynuację Tischnerowskiego „myślenia według wartości”.

 

 

 

Nominację otrzymał Konstanty Gebert – dziennikarz, tłumacz, nauczyciel akademicki, publicysta „Gazety Wyborczej” (1989–2022), od 2023 roku felietonista „Kultury Liberalnej”, twórca żydowskiego miesięcznika „Midrasz”, autor licznych publikacji, za książkę

Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło (Agora 2023), poświęconą okolicznościom, w jakich człowiek zaczyna myśleć o innych ludziach najpierw jako o przeszkodzie na drodze własnego rozwoju, a w końcu – jako o wrogach, których należy za wszelką cenę usunąć. Konstanty Gebert śledzi historię ludobójstw ostatnich 120 lat, od wymordowania przez cesarskie Niemcy rdzennych mieszkańców Namibii, aż po dokonujące się dzisiaj w Chinach wyniszczanie Ujgurów. Pyta o ich źródła i konsekwencje oraz o to, czy i jak możemy je powstrzymać, by hasło „Nigdy więcej” nie było pustym frazesem. Jak napisał Paweł Smoleński, jest to lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy umieją się przejmować losem bliźnich.

Konstanty Gebert (ur. 1953, pisał także pod pseudonimem „Dawid Warszawski”) – dziennikarz, tłumacz, nauczyciel akademicki, publicysta „Gazety Wyborczej” (1989–2022), od 2023 roku felietonista „Kultury Liberalnej”, autor licznych artykułów opublikowanych w Polsce i za granicą, psycholog. Opublikował kilkanaście książek, m.in.: Wojna czterdziestoletnia (2004), Miejsce pod słońcem. Wojny Izraela (2008), 54 komentarze do Tory (2008), Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela (2023). Współzałożyciel niezależnego Żydowskiego Uniwersytetu Latającego i Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, twórca i pierwszy naczelny żydowskiego miesięcznika „Midrasz”.

 

Fot. JacekDomiński