Nagroda Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera to jedyna nagroda w Polsce przyznawana nie tylko za pisarstwo, lecz również doceniająca zaangażowanie społeczne.

Od 2001 roku nieprzerwanie są nią wyróżniani wybitni intelektualiści i działacze społeczni, którzy wcielają w życie wartości bliskie patronowi Nagrody. Podobnie jak ks. Józef Tischner, są to ludzie wielkiego formatu, niemieszczący się w prostych szablonach codziennych sporów politycznych czy ideologicznych. Do swojej misji – jako obywatele, intelektualiści, ludzie pióra i sumienia – podchodzą z pasją i odpowiedzialnością. Innymi słowy, są to bohaterowie czyniący świat lepszym. Takich osób potrzebujemy, takich osób szukamy, takie osoby nagradzamy.

Do tej pory w gronie laureatów Nagrody znaleźli się między innymi: Barbara Skarga, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak, Ryszard Kapuściński, ks. Michał Heller, Wojciech Jagielski, Wacław Hryniewicz OMI, Henryka Krzywonos, ks. Józef Krawiec, Karol Modzelewski, Janina Ochojska, Wiktor Osiatyński, Jakub Wygnański, Jerzy Szacki, Stefan Swieżawski, siostra Małgorzata Chmielewska.

W 2022 roku Nagroda zostanie przyznana w dwóch kategoriach: za książkę lub cykl publikacji, które stanowiłyby kontynuację Tischnerowskiego „myślenia według wartości”, oraz za działanie, czyli inicjatywy duszpasterskie lub społeczne, kierujące się wartościami głoszonymi przez ks. Józefa Tischnera.

Kategorie ulegają uproszczeniu, zaś wysokość przyznawanych nagród wzrasta. Każdy z Laureatów otrzyma 50 tys. złotych. Jest to nowy etap rozwoju Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera.

W tych trudnych, zmieniających się czasach myśl ks. Józefa Tischnera stanowi drogowskaz i wsparcie, zmusza nas do postawienia sobie fundamentalnego pytania, co zrobić i czym się kierować, aby świat był, i to dla wszystkich, lepszym miejscem do życia. Laureaci Nagrody przychodzą z pomysłem, wskazówką, pokazują drogę, którą możemy podążyć, by do tego wyznaczonego celu doprowadzić.

„Lekarze w naszym hospicjum nie mają sprawić, aby człowiek wyzdrowiał, lecz aby odszedł bez bólu, w pokoju, w świetle”, mówi ks. Władysław Duda w imieniu całego personelu Archidiecezjalnego Zespołu Domowej Opieki Paliatywnej.

Ks. Tomáš Halík od lat powtarza, że nie wolno zamieniać wiary w ideologię – podporządkowywać jej interesom nacjonalistycznym czy partyjnym, gdyż wtedy zatracamy cały jej sens. Bo, jak przekonuje, „z przestrzeni wiary świeci pokój”. I tylko taka wiara daje prawdziwą nadzieję w czasach, gdy coraz trudniej o światło.

„Wszyscy ludzie chcą w gruncie rzeczy tego samego – zrozumiałego świata z nutą optymizmu. Musimy o tym pamiętać, bo od pogardy i patrzenia z góry na innych być może rośnie nasze ego, ale rzeczywistość na pewno nie staje się lepsza”, podkreśla Łukasz Lamża, filozof i popularyzator nauki.

Powyższe wypowiedzi bez zbędnych słów tłumaczą, kogo i dlaczego chce wspierać Nagroda Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera.

W skład Kapituły wchodzą ks. Adam Boniecki (przewodniczący), Witold Dudziński, Jacek Karnowski, abp Grzegorz Ryś, Piotr Maria Śliwicki, Władysław Stróżewski, Łukasz Tischner, Karolina Wigura i Henryk Woźniakowski, a od tego roku dołączają do niej Wojciech Bonowicz i Paweł Dangel.

Tegorocznych laureatów Nagrody Znaku i Hestii imienia księdza Józefa Tischnera poznamy jesienią. Zachęcamy do nadsyłania zgłoszeń do 24.07.2022. Wszystkie dotychczasowe zgłoszenia zostaną rozpatrzone przez Kapitułę.

Więcej na temat Nagrody oraz Regulamin na stronie: https://nagrodatischnera.pl/

Fundatorem Nagrody jest ERGO Hestia.

***

Informacje o Grupie ERGO Hestia

Grupa ERGO Hestia to pionier najbardziej innowacyjnych rozwiązań w sektorze ubezpieczeniowym. Od ponad 30 lat pozostaje wiarygodnym i niezawodnym partnerem oferującym najwyższej jakości produkty i usługi. Co roku zapewnia ochronę ponad 3 milionom klientów indywidualnych oraz kilkuset tysiącom firm i przedsiębiorstw.

Grupę ERGO Hestia tworzą dwie spółki ubezpieczeniowe: STU ERGO Hestia SA i STU na Życie ERGO Hestia SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Nasze ubezpieczenia oferowane są pod 4 markami: ERGO Hestia, MTU, mtu24.pl oraz You Can Drive.

Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia powstało w 1991 roku. Dzięki dynamicznemu rozwojowi osiągnęło pozycję największej firmy ubezpieczeniowej spośród powstałych w warunkach gospodarki wolnorynkowej w Polsce. Głównym akcjonariuszem spółek Grupy ERGO Hestia jest międzynarodowy koncern ubezpieczeniowy ERGO International AG, należący do największego reasekuratora, Munich Re.

Prezesem Grupy ERGO Hestia od ponad 30 lat funkcjonowania firmy jest Piotr Maria Śliwicki.

***

Informacje o Grupie Wydawniczej ZNAK

Ufundowany w 1959 r. ZNAK zaczynał jako niezależna oficyna, powstała dzięki społecznej składce. Sześćdziesiąt lat później ZNAK to jedna z największych grup wydawniczych w Polsce, tak zwana „Stajnia Noblistów”. Wśród Autorów ZNAKu znajdują się Josif Brodski, Seamus Heaney, Patrick Modiano, J. M. Coetzee, Mario Vargas Llosa, Czesław Miłosz czy Wisława Szymborska. Tworzymy przestrzeń do dyskusji i prezentacji myśli ważnych, niejednokrotnie trudnych dla człowieka żyjącego w świecie sprzecznych wartości. Zawsze w naszych wyborach wydawniczych kierujemy się odpowiedzialnością, z poszanowaniem dla tradycji i korzeni, które nas określają.

Każdego roku ZNAK wprowadza na rynek setki książek, z Polski i z zagranicy. Publikuje autorów uznanych i nagradzanych, jaki i debiutantów, którzy wzbogacają polską literaturę. Wydawnictwo współpracuje z najlepszymi tłumaczami i redaktorami, angażuje się w akcje promujące czytelnictwo i kulturę. Książki ZNAKu odnajdują się w adaptacjach teatralnych, radiowych, filmowych, wydawane są za granicą, cytowane są w podręcznikach oraz zdobywają najwyższe nagrody i wyróżnienia literackie, często wywołując burzliwą debatę społeczną.

Grupa Wydawnicza ZNAK to m.in. sześć prężnie działających imprintów wydawniczych, kreatywne i doświadczone zespoły redakcyjne i promocyjne, energicznie działające działy handlowe, produkcji, prawny, księgowy, e-commerce i IT.  Do Grupy Kapitałowej Znak należą również Wydawnictwo Otwarte, ecom Group (Woblink) oraz serwis Lubimy Czytać. Wielość podmiotów należących do Domu Wydawniczego Znak buduje naszą różnorodność i daje duże możliwości rozwoju.

W czerwcu 2021 r. funkcję prezeski ZNAKu objęła Dominika Kozłowska. Zarząd Znaku tworzą także Dyrektor Generalna Sylwia Wcisło i Dyrektor ds. Planowania i Rozwoju Tomasz Gancarz.