Ukazało się nowe, rozszerzone wydanie książki „Miłość nas rozumie. Rok liturgiczny z ks. Józefem Tischnerem”. To pierwsza książka opublikowana po śmierci autora w 2000 r. W nowym wydaniu – opracowanym, tak jak poprzednio, przez Wojciecha Bonowicza – znalazły się cztery nowe teksty; całość ma też zmieniony układ.

„Miłość nas rozumie” to zbiór artykułów ks. Tischnera pisanych przy różnych okazjach, najczęściej w związku z rozmaitymi świętami kościelnymi i okresami roku liturgicznego. „Ksiądz Tischner”, pisze wydawca, „jawi się w nich jako mistrz wiary dojrzałej, pogłębionej i jako duszpasterz rozumiejący rozterki współczesnego człowieka. Pokazuje, jak połączyć nadzieję świata z nadzieją religijną. Wskazuje wreszcie, na co dobrze jest w życiu postawić, a czego warto się wyrzec. Prosto, przystępnie napisane refleksje o tym, kim jesteśmy, w co wierzymy i na co możemy mieć nadzieję”.
Książka została ułożona tak, by móc służyć jako przewodnik po roku liturgicznym. W nowym wydaniu dołączono cztery mało znane teksty, m.in. wielkanocne rozważania zatytułowane „Znacie drogę”, będące zapisem wypowiedzi ks. Tischnera w filmie Winfrida Spinlera „Gdzie ja idę, wy kiedyś pójdziecie”, oraz odnaleziony w archiwum księdza tekst „Wierzę w Boga Ojca wszechmogącego…”. Zmieniono też układ książki, wprowadzając rozdziały poświęcone Niedzieli Miłosierdzia oraz uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (tu znalazły się radiowe refleksje Tischnera pt. „Nadzieja jest z piękna”).
„Wizja Tischnera – akcentująca wolność wybierającego człowieka i miłość wybierającego Boga – wydaje się trafiać w sedno dzisiejszych poszukiwań religijnych”, pisze w posłowiu Wojciech Bonowicz. „W sedno trafiaa też podkreślanie konieczności rozumnego przeżywania wiary. Oba te elementy zostały mocno zaakcentowane w niniejszym wyborze”. Bardzo ważny jest też wątek miłosierdzia; pod koniec życia ks. Tischner poświęcił tej kwestii kilka głośnych artykułów, m.in. inspirowany „Dzienniczkiem” s. Faustyny tekst „Maleńkość i jej Mocarz”. „Dzisiejszy człowiek”, pisze Tischner, „jest pochłonięty wolą mocy. Jego ideą życiową jest panowanie nad światem i innym człowiekiem. Ale moc, która nie służy miłosierdziu, prowadzi człowieka na bezdroża”.
Książkę można zamówić tutaj. [http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3127,tytul,Milosc_nas_rozumie]